Radio Białystok | Wiadomości | Drogowcy budują węzeł Porosły - kierowców czekają spore utrudnienia na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy [mapy]
W związku z budową węzła drogowego Porosły, od wtorku (23.04) zaczęły obowiązywać nowe zasady organizacji ruchu, w tym ruchu tranzytowego, na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy. Zmieniona organizacja w tym miejscu na obowiązywać do końca roku.
Węzeł Porosły - sieć połączeń na wjeździe od strony Warszawy
Tzw. węzeł Porosły, to sieć połączeń na wjeździe od strony Warszawy trasą S8, w połączeniu z drogą wojewódzką nr 676. Wiąże się m.in. z koniecznością stworzenia bezkolizyjnych przejść nad linią kolejową; powstaną tam, m.in. dwupoziomowe skrzyżowania, rozjazdy, wiadukt nad torami, a droga wlotowa od strony Warszawy zostanie połączona z tzw. Trasą Generalską, czyli miejską obwodnicą dla ruchu tranzytowego.
Jak informował kilka dni temu magistrat, zmiany w organizacji ruchu w tym miejscu są konieczne, by można było ruszyć z budowę wiaduktu. Podjęte będą też prace na innych odcinkach węzła Porosły.
Zamknięty odcinek alei Jana Pawła II
Przed wszystkim zamknięty został dla normalnego ruchu odcinek alei Jana Pawła II (od ul. Elewatorskiej do przejazdu kolejowego), również odcinek sąsiedniej ulicy Narodowych Sił Zbrojnych (wyjazd w kierunku Ełku), gdzie również trwa przebudowa związana z tzw. Trasą Niepodległości, czyli śródmiejską obwodnicą.
Wskutek takich zmian wjazd (i wyjazd) do Białegostoku od strony Warszawy przebiegać będzie, specjalnie wybudowanymi, drogami serwisowymi. Jedna z nich, po stronie północnej inwestycji, to droga "preferowana" dla ciężarówek jadących w tranzycie do granicy z Białorusią czy Litwą; łączy s8 z ulicą Kleberga. Jest to trasa uprzywilejowana (z pierwszeństwem przejazdu), choć we wszystkich miejscach, gdzie drogi się skrzyżują, w razie potrzeby ruch ma być sterowany ręcznie (przez pracowników inwestora, straż miejską lub policję); ma to być rozwiązanie bardziej efektywne, niż tymczasowa sygnalizacja świetlna.
#Bialystok
— Radio Białystok (@radiobialystok) 23 kwietnia 2019
#utrudnienia
https://t.co/cfgAlWY4F3
Magistrat ocenia, że najlepszym rozwiązaniem dla kierowców wjeżdżających lub wyjeżdżających w kierunku Warszawy, będzie korzystanie z tzw. Trasy Generalskiej, czyli jak najszybszy wjazd na ulicę Kleberga i - łączącą się z nią - drogę serwisową.
Ponieważ na zamykanych odcinkach są różne miejsca (np. salony samochodowe, szkoła, hotel, centrum handlowe), do których konieczny będzie dojazd, zostanie tam utrzymany tzw. ruch lokalny. - To zamknięcie i największe utrudnienia wykonawca planuje do końca roku. Jest to dość trudne zobowiązanie z jego strony, ale mam nadzieję, że ruch nad torami PKP uda nam się na okres zimowy przywrócić - mówiła kilka dni temu dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Białymstoku Bożena Zawadzka.
Zmiany wpływają też na komunikację miejską; na czas zamknięcia części Alei Jana Pawła II, jedna z linii autobusowych pokrywająca się w tej sytuacji z drugą, została czasowo zawieszona. Stworzona została też jedna linia specjalna, na czas wprowadzonych ograniczeń.
Policja zaapelowała do kierowców o większą ostrożność i stosowanie się do znaków w miejscu, gdzie wprowadzono nowe rozwiązania drogowe.