Radio Białystok | Wiadomości | Chcą poznawać polską historię i nawiązywać nowe znajomości – projekt "Razem dla Edukacji"
Poznawanie przez uczniów z Polski i zagranicy polskiej historii i tradycji w różnych, nowoczesnych formach - to główny cel projektu edukacyjnego "Razem dla Edukacji", który - dzięki dofinansowaniu z MEN - realizuje stowarzyszenie Wspólnota Polska.
W projekcie bierze udział ponad 150 szkół
W bieżącym roku szkolnym jest realizowana trzecia edycja tego projektu. Łącznie bierze w nim udział 76 szkół z całej Polski i tyle samo szkół z całego świata, m.in. Litwy, Białorusi, Ukrainy, ale też USA, Australii, Rosji, Francji, Niemiec, Włoch czy Kirgistanu - poinformowała w piątek (12.04) na konferencji prasowej w Białymstoku prezes podlaskiego oddziału Wspólnoty Polskiej Anna Kietlińska.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazuje na ten cel ok. 2 mln zł.
Podlaski oddział Wspólnoty Polskiej koordynuje ten projekt, który jest elementem szerszego programu MEN "Rodzina polonijna" - dodała Kietlińska. Wyjaśniła, że program polega na partnerstwie szkół z Polski i tych szkół z zagranicy, gdzie uczniowie uczą się języka polskiego lub szkół polskich, które działają za granicą.
Głównym celem partnerstwa szkół jest realizacja projektów edukacyjnych wymyślonych przez szkoły. Przez dwie poprzednie edycje motywem przewodnim była rocznica - stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę (...) Szkoły mogą realizować swoje projekty, które służą popularyzowaniu dziedzictwa polskiego tutaj w Polsce i poza granicami kraju - wyjaśniła Kietlińska.
Koordynator projektu "Razem dla Edukacji" dr Karolina Szymborska powiedziała, że szkoły, które ze sobą nawiązują współpracę - np. zdalną za pośrednictwem nowoczesnych technik komunikacji, ale też przez bezpośrednie spotkania - opracowują, wymyślają własne programy, projekty edukacyjne poświęcone np. jakiejś postaci czy problematyce. Ich efektem są np. materiały na lekcje, powstają publikacje edukacyjne, książki, komiksy historyczne, filmy, scenariusze lekcji dla uczniów w różnym wieku, blogi tematyczne, poradniki metodyczne. Nawiązują się także przyjaźnie, które są kontynuowane także poza projektem.
Mogą odkryć dziedzictwo na nowo
Szymborska mówiła, że projekt pozwala młodzieży w Polsce i za granicą odkrywać dziedzictwo na nowo, w nowej rzeczywistości. Oceniła, że często młodzież z Polski odkrywa ślady Polaków za granicą i często "jest zaskoczona" tym, że jest ono "ogromne i bogate", a młodzież z zagranicy ma szanse na poznawanie historii w innej formie niż w podręcznikach, w bezpośrednim kontakcie.
Szczególnie wspierane w projekcie są szkoły ze wschodu, głównie z Litwy, Białorusi i Rosji. Kietlińska zaznaczyła jednak, że zwłaszcza na zachodzie, tzw. młoda emigracja potrzebuje wsparcia w nauczaniu języka polskiego, powstają nowe placówki - np. społeczne - uczące polskiego. "Staramy się też w jakiś sposób poprzez projekt zarazić tym, żeby ten język polski rzeczywiście był wartością" - dodała Kietlińska.
Materiały edukacyjne - jak to określono na konferencji - "polsko-polonijne" są dostępne dla wszystkich na stronie internetowej projektu "Razem dla Edukacji".