Radio Białystok | Wiadomości | Spotkanie leśników, naukowców i organizacji pozarządowych w Białowieży
Miał być okrągły stół - jednak bez udziału organizacji pozarządowych - odbyła się dyskusja leśników dotycząca problemów w Puszczy Białowieskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Głównym tematem spotkania w Ośrodku Edukacji Leśnej w Białowieży było zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i zagrożenie pożarowe.
Spotkanie miało być okazją do dialogu opartego na faktach i danych. Okazuje się, że bardzo poważne zagrożenie pożarowe istnieje m.in. w jednostce wojskowej w pobliżu Hajnówki.
"Żałuję, że na spotkanie nie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in. Greenpeace i Dzikej Polski" – mówi rzecznik RDLP Jarosław Krawczyk.
Jak tłumaczy Adam Bohdan z Dzikiej Polski odmówili, bo ich zdaniem to kolejne ze spotkań, które do niczego nie prowadzi.
Organizacje od dłuższego czasu zabiegają o formalne spotkanie z Ministerstwem Środowiska i Leśnikami w sprawie opracowania Planu Zarządzania Obiektem UNESCO i planu wykrywania oraz zapobiegania pożarom. Te dokumenty jednak nie powstają.
Nie wszyscy także z działaczy zostali zaproszeniu na spotkanie. Specjalny komunikat m.in. do mediów wystosowało Stowarzyszenie "Lokalsi dla Puszczy". "Odmówiono nam chociaż chcieliśmy być na spotkaniu" - mówi Grażyna Chyra.
Obecni na spotkaniu naukowcy są zadowoleni, że do takiego dialogu doszło. Lepiej późno niż wcale - mówi Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Ostateczne wnioski po spotkaniu poznamy za kilka dni. Leśnicy planują kolejne takie spotkania.
To najstarsza ornitologiczna organizacji w kraju. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków obchodzi jubileusz. Z tej okazji w Białowieży spotkają się członkowie i sympatycy na 35. Zjeździe organizacji.
Rozmowy plenarne, wykłady, prezentacje i spacery. W Białowieży odbywa się VIII Międzynarodowa Konferencja Dzięcioła 2019.
Trójwymiarowe skany czaszek żubrów, filmy z wideopułapek, specjalistyczne mapy Puszczy Białowieskiej – to wszystko już niedługo będzie można znaleźć na specjalnej platformie internetowej, jaka powstaje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży.