Radio Białystok | Wiadomości | Delegaci Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów spotkali się w Białymstoku
- Stanowimy coraz większą grupę obywateli, którzy coraz skuteczniej upominają się o swoje prawa - mówiła w Białymstoku przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Delegaci podlaskiego oddziału podsumowywali swoją ostatnią działalność i dyskutowali o najnowszych propozycjach rządu.
- Chodzi głównie o zapowiadaną wypłatę trzynastej emerytury, o którą zabiegaliśmy od lat - mówi przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Jan Kalinowski. Dodaje, że deklaracja wypłaty cieszy, ale emerytom bardziej zależałoby na tym, by było to cykliczne świadczenie, bądź - by zostało ono włączone do podstawy emerytury.
Seniorzy wskazują, że wciąż jednym z największych problemów jest dostępność do lekarzy specjalistów.
Obecnie najniższe świadczenie emerytalne wynosi 110 złotych brutto. To oznacza, że poziom życia polskich seniorów nadal odbiega od poziomu życia seniorów w krajach Europy Zachodniej. Widać jednak pozytywne zmiany, bo stajemy się coraz bardziej liczącą grupą społeczną i grupą wyborców. Seniorzy mogą być tez ważną grupą doświadczonych pracowników i konsumentów, tak jak na zachodzie, gdzie kieruje się do nich specjalne produkty i usługi. Teraz wszystko przed nami.
- ocenia przewodnicząca Zarządu Głównego Związku Elżbieta Ostrowska
Jak wynika z informacji Związku Emerytów, obecnie w Polsce mieszka blisko 10 milionów osób po 60. roku życia. Sam związek zrzesza około miliona osób i jest to największa pozarządowa organizacja emerycko-inwalidzka w Polsce.
4 003,88 zł - dokładnie tyle będą dostawać osoby, które w tym roku skończą 100 lat.
Kilka tysięcy złotych ukradła starszej mieszkance Łomży kobieta, która podawała się za pracownicę opieki społecznej.