Radio Białystok | Wiadomości | Internauci proponują zmianę herbu Białegostoku
To była wstępna deklaracja w dyskusji internetowej. Formalnie nie ma żadnych działań zmierzających do zmiany herbu Białegostoku. Taka jest odpowiedź urzędników na pytania internautów.
Dotyczą one tego, że miasto posługuje się herbem carskim, a nie królewskim, mimo że takim - jako jedno z dwóch polskich wojewódzkich miast - dysponuje.
Zamiast herbu carskiego, królewski - proponują internauci
Jeden z internautów Jacek Kowalewicz mówi, że na jednym z portali jest grupa kibiców Jagiellonii, jak to określa: "starej daty". Pojawiło się tam zdjęcie sztandaru 42. Pułku Piechoty, gdzie widniał herb z gryfem i inicjałami Branickich - wywiązała się dyskusja, że ten herb powinien być obowiązującym, a nie carski.
Obecny herb Białegostoku to Biały Orzeł na czerwonym tle i litewska Pogoń na żółtym tle, nadany przez cara Aleksandra I w 1809 roku, choć od tamtej pory był modyfikowany.
"To heraldyka rosyjska" - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku dr Marek Kietliński.
Tarcza herbowa jest dzielona w pas, a polska heraldyka stosuje podział w słup, czyli pionowy podział na tarczy, a nie poziomy - wyjaśnia.
"Myślimy o zmianie herbu" - mówi prezydent
Internauci zapytali więc prezydenta Białegostoku, czy możliwa jest zmiana, a ten odpisał m.in.: "myślimy o zmianie herbu". Tadeusz Truskolaski jest obecnie na urlopie, a jego zastępca Rafał Rudnicki mówi: "ten temat był już kiedyś podnoszony m.in. przez radnych, być może kiedyś do niego wrócimy, ale na razie formalne prace nie są prowadzone, raczej to jest na etapie koncepcji i pewnego pomysłu".
Komisja Heraldyczna, działająca przy MSWiA w 2015 roku, negatywne zaopiniowała projekt obecnego herbu Białegostoku, argumentując m.in., że odwołuje się on do tradycji heraldycznej rosyjskiego zaborcy.
Białystok i Gdańsk mogą poszczycić się herbem królewskim
Komisja Heraldyczna zajmowała się tym także wcześniej, bo w 2003 roku. Wtedy wydała negatywną opinię o projekcie flagi urzędowej Białegostoku, zawierającej herb miasta. W uzasadnieniu podała, że miasto powinno przywrócić swój historyczny herb, nadany przez króla Augusta III, bo oprócz Gdańska - jest jedynym miastem wojewódzkim, które otrzymaniem herbu królewskiego może się poszczycić.