Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej podlaskich emerytów decyduje się na założenie konta w banku
Pod tym względem jesteśmy na drugim miejscu w kraju - coraz więcej podlaskich emerytów ma konto w banku.
ZUS: 73 proc. świadczeń wpływa na konta
ZUS przekazuje już 73 proc. wszystkich świadczeń na rachunki osobiste. Ten wskaźnik jest jeszcze wyższy, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko osoby, które w 2018 roku uzyskały prawo do emerytury. Spośród nich już 78 proc. świadczenia dostawało przelewem bankowym.
To drugi wynik w kraju, zaraz za województwem opolskim, gdzie ten wskaźnik wynosi 81 proc. Najniższy wskaźnik - 70 proc. - jest w województwach świętokrzyskim, małopolskim i zachodniopomorskim.
Promocje bankowe dla emerytów
Z danych białostockiego ZUS wynika, że z każdym rokiem coraz mniej emerytów decyduje się na to, żeby pieniądze przynosił listonosz - informuje rzeczniczka białostockiego ZUS Katarzyna Krupicka.
- Jeszcze w 2005 roku świadczenia na konto dostawało 40 proc. osób, w 2008 - połowa, a teraz 73 proc. - podkreśla Katarzyna Krupicka.
Białostocki Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca każdego nowego emeryta do przelewania świadczeń na konto. ZUS ma podpisane umowy z różnymi bankami na promocyjne konta dla emerytów - dodaje Katarzyna Krupicka.
- To są konta bezpłatne, jeżeli renta bądź emerytura jest przesyłana na takie konto. Można w nich korzystać również z wielu dodatkowych usług, m.in. dostarczania pieniędzy pod wskazany adres. Czyli jak przebywamy np. w sanatorium bądź na wczasach, bądź u rodziny, możemy prosić o przyniesienie pieniędzy pod wskazany adres - podkreśla Katarzyna Krupicka.
W województwie podlaskim świadczenia emerytalne dostaje ok. 200 tys. osób.
Matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.
500 plus na każde dziecko, bez podatku do 26 roku życia, trzynastka dla emerytów i rozbudowa sieci autobusowej - to główne propozycje PiS. Czy przekona to wyborców?
Waloryzacja rent i emerytur w 2019 ma być największą od lat, świadczenia wzrosną o 3,26 proc
Około 3200 małych przedsiębiorców złożyło już wnioski o tzw. mały ZUS. To wprowadzona od początku tego roku możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne.