Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie Hospicjum dla Dzieci działa już 10 lat
Pomagają przede wszystkim chorym dzieciom ale wspierają też rodziców i rodzeństwo. Zapewniają opiekę medyczną, psychologiczną, pomagają w zdobyciu odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego i aparatury medycznej.
Hospicjum dla Dzieci Fundacji "Pomóż im" działa już dziesięć lat. W tym czasie objęło domową opieką ponad 190 nieuleczalnie chorych pacjentów, z czego 88 odeszło.
Pracownicy hospicjum prawie 60 tys. razy odwiedzili podopiecznych w domach i przejechali 3 miliony km w drodze do pacjentów.
Fundacja "Pomóż Im" powołała do życia Domowe Hospicjum dla Dzieci 1 marca 2009 roku. Jego pomysłodawczynią była dr Elżbieta Solarz.
Celem domowego Hospicjum jest poprawa jakości życia pacjentów, którzy zmagają się z postępującą, źle rokującą chorobą. Dobra opieka medyczna, możliwość przebywania we własnym domu pośród kochającej rodziny, wsparcie psychologiczne, pomoc wolontariuszy – często przyczyniają się do tego, że chore dzieci żyją znacznie dłużej niż wskazuje na to diagnoza.
Domowa formuła opieki hospicyjnej polega na tym, że mali pacjenci przebywają w swoich domach, otoczeni miłością bliskich, a lekarze i pielęgniarki regularnie do nich dojeżdżają.
Pracownicy hospicjum wspierają nie tylko chore dzieci, ale także ich rodziców i rodzeństwo. Są na każde ich wezwanie 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Zapewniają podopiecznym opiekę lekarską i pielęgniarską, rehabilitację, wsparcie psychologiczne i duchowe, a także leki, aparaturę medyczną i sprzęt rehabilitacyjny.
Odchodzenie małych pacjentów jest dla wszystkich wielkim przeżyciem. Rodzicom dzieci, które odeszły, proponowana jest pomoc w postaci grupy wsparcia w żałobie.
Hospicjum dla Dzieci Fundacji "Pomóż im" jest pierwszym domowym hospicjum w regionie. W tej chwili zespół placówki składa się z trzech lekarzy, pięciu pielęgniarek i pielęgniarza, pięciu rehabilitantek, dwóch duszpasterzy, pracownika socjalnego, dwóch asystentów rodziny oraz dwóch psychologów. Najczęstszy kontakt z podopiecznymi (minimum dwa razy w tygodniu) mają pielęgniarki, które najbliżej współpracują z rodziną. Średnio każda pielęgniarka opiekuje się sześciorgiem pacjentów.
Pod opieką domowego hospicjum jest teraz około 30 dzieci z całego województwa.