Radio Białystok | Wiadomości | Spada liczba kontroli celno-skarbowych, ale rośnie ich efektywność – podlaska KAS podsumowała rok
Likwidacja pięciu dużych nielegalnych fabryk i dwóch linii produkcyjnych papierosów, udaremnienie przemytu zza wschodniej granicy ponad 3,8 mln paczek papierosów - to wyniki podlaskiej KAS w 2018 roku. Ze statystyk wynika, że o ile liczba ujawnień maleje, to rośnie wielkość zatrzymanego przemytu.
Pracę podlaskich funkcjonariuszy celno-skarbowych chwalił w czwartek (28.02) w Białymstoku wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak. Zwracał uwagę, że w regionie KAS ma do czynienia z przestępczością zarówno na granicy zewnętrznej (z Białorusią), jak i wewnętrznej (z Litwą) UE.
W ub. roku zatrzymano 2,65 mln paczek papierosów
Ze statystyk służb celno-skarbowych w regionie wynika, że - jak co roku - największy przemyt papierosów notowany i zatrzymywany jest na granicy polsko-litewskiej. Tam w ub. roku zatrzymano w sumie 2,65 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, w tym w transportach po kilkaset tysięcy paczek. Oprócz papierosów z przemytu, podlaska KAS zatrzymała też 26,5 tony tytoniu i blisko 4 tony suszu tytoniowego.
W regionie spada liczba kontroli celno-skarbowych, ale rośnie ich efektywność - wynika z danych KAS. W 2018 roku takich postępowań było niespełna 200, co przełożyło się na wpłatę 100,6 mln zł wpłat do budżetu. Odpowiednio w 2017 roku postępowań było 235, a wpłaty sięgnęły 77 mln zł.
Walczak podkreślał, że o ile pod względem rozwoju gospodarczego województwo podlaskie nie należy do najważniejszych w kraju, ale uznał je za takie, w którym - jak to ujął - "skupia się szeroko rozumiane spectrum działalności Krajowej Administracji Skarbowej". "Bo jest właśnie i granica zewnętrzna UE, granica wewnętrzna, dużo podmiotów produkujących na eksport, wiele zajmujących się rynkiem lokalnym" - mówił zastępca szefa KAS.
2 lata funkcjonowania KAS
1 marca miną dwa lata od utworzenia tej służby, powstałej z połączenia administracji skarbowej i służby celnej.
Funkcjonariusze walczą z cyberprzestępczością
W czwartek Walczak wziął udział w Białymstoku w spotkaniu centrów KAS ds. zwalczania cyberprzestępczości, działających w Białymstoku, Bydgoszczy i Opolu. "To przyszłość walki z przestępczością ekonomiczną szeroko rozumianą w internecie, dlatego jest to pod szczególną uwagą kierownictwa KAS" - zapewniał.
W piątek spotka się w Suwałkach z przedstawicielami litewskiej Kryminalnej Służby Celnej. Jak mówił dziennikarzom wiceszef KAS, chodzi o współpracę w zwalczaniu zorganizowanych polsko-litewskich grup przestępczych, działających na terenie całej UE.
Ta współpraca (ze stroną litewską) musi być cały czas rozwijana. Dzisiaj przestępczość ekonomiczna jest przestępczością transgraniczną. Chodzi nie tylko o wyłudzenie podatku VAT, karuzele vatowskie (...), to jest również przestępczość narkotykowa, przestępczość związana z proliferacją (rozprzestrzeniania) broni masowego rażenia - mówił Walczak.
Podkreślał, że bardzo dobra jest też współpraca ze służbami z Białorusi. "To jest bardzo dobra, partnerska współpraca, na dzień dzisiejszy nie ma naprawdę większych problemów z naszym odpowiednikiem po stronie białoruskiej" - mówił.