Radio Białystok | Wiadomości | 19 lutego przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok
Choć główne obchody będą za kilka dni, to już dziś organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału w nich.
Rozdawanie kotylionów, drożdżówek oraz odsłonięcie tablicy
"Chcemy, by tego dnia w całym mieście powiewały biało - czerwone flagi i by jak najwięcej osób przyszło w południe przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku - Rafał Rudnicki:
Przygotowaliśmy szereg atrakcji. Będziemy rozdawali foldery, kotyliony. Po zakończeniu uroczystości, wszyscy, którzy przybędą - będą mogli spróbować tortu. Będziemy rozdawali drożdżówki. 100 lat temu, 19 lutego 1919 roku jedna z cukierni rozdawała takie drożdżówki dla żołnierzy, którzy wkroczyli do Białegostoku i my także będziemy te drożdżówki rozdawali
- mówi Rafał Rudnicki.
Po tegorocznych obchodach zostanie też trwały ślad, bo będzie odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok.
Ona będzie się znajdowała na budynku dawnego archiwum państwowego. Uznaliśmy, że warto, by na to stulecie coś takiego znalazło się w przestrzeni publicznej. Będzie to pamiątka na dłuższy czas. Będzie trwałym dowodem na to, że my pamiętaliśmy o 19 lutego 1919 roku
- dodaje zastępca prezydenta Białegostoku.
Wyróżnienia i koncert w OiFP
19 lutego o 19:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej rozpocznie się koncert zespołu "Mazowsze" i wręczenie wyróżnień "Białostoczanin 100-lecia".
Wejściówki na to wydarzenie będzie można jeszcze zdobyć w poniedziałek poprzez facebookowy profil "Wschodzący Białystok".
Koncerty, warsztaty artystyczne inspirowane historią Białegostoku oraz konferencję historyczną przygotują placówki kultury nadzorowane przez samorząd województwa podlaskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok - poinformowano w środę (13.02) na konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Stu białostoczan na stulecie odzyskania przez miasto niepodległości wybrała specjalna kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk. Dziesięć osób spośród tej setki dodatkowo będzie wyróżniona honorowym tytułem w czasie głównych rocznicowych obchodów, przypadających 19 lutego.
Konkurs wiedzy o ostatnich stu latach w historii Białegostoku, okolicznościowe wystawy, promocje wydawnictw, koncert, specjalny znaczek wydany przez Pocztę Polską - tak będą wyglądać obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok.