Radio Białystok | Wiadomości | Większej bonifikaty na wykup gruntów chcą dla białostoczan radni PiS
Zwiększenia bonifikaty z 60 do 95 procent chcą radni Prawa i Sprawiedliwości dla białostoczan, którzy nie są właścicielami gruntu, na którym stoi ich dom lub mieszkań.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dwa miesiące temu radni zdecydowali, że zniżka wynosić będzie 60 procent, czyli tyle samo w przypadku gruntu gminy, co skarbu państwa. Jednak z końcem stycznia zmieniły się przepisy.
"Wszyscy są równi wobec prawa" - uważają radni
W Białymstoku dotyczy to około 23 tysięcy mieszkań i domów, w tym 7 tysięcy stoi na gruntach skarbu państwa, a ponad 16 tysięcy na gruntach miejskich. Gdy radni w połowie grudnia podejmowali decyzję o wysokości bonifikaty przy wykupie, ta dla gruntów skarbu państwa wynosiła 60 procent i dlatego - jak mówił wtedy zastępca prezydenta Białegostoku - Zbigniew Nikitorowicz: "przenosimy wprost rozwiązanie, które jest zastosowane na gruntach skarbu państwa; robimy to, bo wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być tak, że ci, których nieruchomość stoi i na gruntach skarbu państwa płacą 60 procent, a my na grunty miejskie ustalamy np. 95 procent'.
Jednak z końcem stycznia nastąpiła zmiana - mówi radny Paweł Myszkowski i dodaje, że ten argument urzędników nie jest już aktualny.
Zgodnie ze zmianami w ustawie, jeśli np. samorządy ustalą zniżkę na poziomie np. 95 procent, to wtedy wojewoda ma prawo do takiej wysokości podnieść zniżkę dla gruntów skarbu państwa - podkreśla.
Dlatego szef klubu PiS w radzie miasta - radny Henryk Dębowski uważa, że trzeba wrócić w Białymstoku do tematu i zwiększyć bonifikatę do 95 procent, jak pierwotnie jego klub proponował.
Pismo w tej sprawie radni złożyli już do przewodniczącego Rady Miasta, podając też przykłady z innych miast: we Wrocławiu to 90 procent, w Warszawie - 98, a w Łomży 99,9.
Rusza sprzedaż lokali komunalnych w Suwałkach. Mieszkańcy będą mogli nabyć je nawet za jedną trzecią wartości. Część radnych uważa jednak, że ulga powinna być wyższa, a pozyskane pieniądze przeznaczone na remont lokali socjalnych.
Rekordowa bonifikata za przekształcenie dzierżawy wieczystej w prawo własności w Łomży.
W Białymstoku będzie nadal obowiązywać maksymalnie 60-proc. bonifikata przy jednorazowej opłacie przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. Przygotowany przez PiS projekt uchwały z maksymalną ulgą 95 proc. rada miasta skierowała w sobotę do prac w komisji infrastruktury.
Maksymalną bonifikatę - 98% - można dostać w powiecie białostockim, przekształcając prawo użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Chodzi o tych, którzy zdecydują się wnieść opłatę jednorazowo.