Radio Białystok | Wiadomości | Wielokulturowa szkoła - białostoccy nauczyciele uczyli się jak pracować z uczniem cudzoziemskim
Jest ich już blisko pół tysiąca, a prognozy mówią, że z każdym rokiem będzie coraz więcej. Cudzoziemscy uczniowie w białostockich szkołach to wyzwanie dla nauczycieli i lokalnych społeczności.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To dzieci czeczeńskich uchodźców, Tatarów krymskich i uciekinierów z Donbasu, ale też migrantów zarobkowych. Małym obcokrajowcom trzeba pomóc zintegrować się z nowym środowiskiem, nauczyć od podstaw języka i przekazać konieczną wiedzę. Nową grupą są uczniowie polskiego pochodzenia, którzy wracają z kilkuletniej emigracji i także potrzebują wsparcia, by odnaleźć się w polskiej rzeczywistości.
Jak pracować z uczniami, którzy nie przeszli jeszcze adaptacji do nowych warunków i nie znają polskiego - tego mogli się dowiedzieć białostoccy nauczyciele podczas czwartkowego (14.02) szkolenia w Miejskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego.
Miasto, by wesprzeć małych cudzoziemców finansuje dwie dodatkowe godziny nauki języka polskiego tygodniowo oraz jedną godzinę zajęć wyrównawczych.
80% cudzoziemców w białostockich szkołach stanowią Czeczeni, drugą co do wielkości grupą są Ukraińcy, trzecią Białorusini.
Nie uchodźcy, a imigranci zarobkowi - to zdecydowana większość cudzoziemców, którzy przyjeżdżają, by mieszkać w Białymstoku.
W Podlaskiem spadła liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Wyjeżdżają przede wszystkim Ukraińcy, za to pojawiają się pracownicy z odległych stron świata. Czy to chwilowy trend? A może zapowiedź dużej zmiany na rynku pracy?
Sześć stanowisk jest w nowej, większej sali Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, która została przystosowana do obsługi cudzoziemców. Wdrożony został też system informatyczny, działający w czterech językach, co ma usprawnić obsługę interesantów.
Szkoła Języka i Kultury Polskiej POLLANDO przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku po raz trzeci wygrała konkurs MNiSW na organizację Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców.