Radio Białystok | Wiadomości | Kobiety w dyplomacji i UE wśród tematów Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku
Kobiety w dyplomacji i różne aspekty działalności Unii Europejskiej - to główne tematy wykładów i dyskusji z udziałem m.in. polityków i naukowców, Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku.
Czwarta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-22 lutego - poinformowali organizatorzy.
Główni organizatorzy festiwalu, to Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) oraz II Liceum Ogólnokształcące; pomysł wsparły też władze miasta. Od tego roku patronem przedsięwzięcia jest b. minister spraw zagranicznych prof. Stefan Meller (1942-2008), jako historyk aktywnie działający w przeszłości również w białostockim środowisku naukowym.
Festiwal Dyplomatyczny ma przybliżać młodzieży wiedzę o współczesnym świecie, sprawach międzynarodowych, dyplomacji; ma też zachęcać młodych ludzi do dyskusji i debat.
- Trzy poprzednie edycje pokazały, że przyjeżdżają do Białegostoku bardzo ważni ludzie, że młodzież bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach i może się dużo dowiedzieć, szczególnie z pierwszej ręki - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Wśród prelegentów tegorocznej edycji będą byli dyplomaci oraz - mniej lub bardziej czynni - politycy. Wykład inauguracyjny ma wygłosić były szef MSZ Radosław Sikorski, który będzie mówił nt. "Polska w Unii - pasażer na gapę czy współprowadzący?". Wykłady i dyskusje mają dotyczyć też np. polskiej polityki wschodniej, dyplomacji parlamentarnej czy działalności poselskiej w zakresie polityki zagranicznej.
- Dla nas to przede wszystkim takie dosłowne otwarcie na świat, bo dyplomacja, sprawy międzynarodowe, to jest to, co pozwala naszym przyszłym absolwentom, obecnym studentom, spojrzeć na to, co się dzieje w kwestiach międzynarodowych bardziej szczegółowo - mówił rektor UwB prof. Robert Ciborowski. Podkreślił, że dyplomacja to jest również "tworzenie nowego wizerunku świata". "Różnego rodzaju relacji, które pozwalają nam później zdecydowanie lepiej funkcjonować" - dodał rektor.
Tradycyjnie jeden dzień imprezy poświęcony będzie krajowi, który ma w Białymstoku swój konsulat honorowy. W tym roku będzie to Wielkie Księstwo Luksemburga.