Radio Białystok | Wiadomości | Katolicy i muzułmanie zachęcają do wspólnych działań
Pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie - od współzawodnictwa do współpracy" odbyły się w Białymstoku główne obchody XIX Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
W spotkaniu w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej wzięli udział przedstawiciele obu wyznań, Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, duchowni, przedstawiciele działających w Polsce muzułmańskich gmin wyznaniowych, dyplomaci. Czytano fragmenty Biblii oraz Koranu, modlono się. Na koniec uczestnicy spotkania przekazali sobie znak pokoju.
Apel o pokojowe relacje i współpracę
Biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej Henryk Ciereszko, który jest przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że województwo podlaskie to region, gdzie od kilkuset lat katolicy i prawosławni budują "dobre relacje na płaszczyźnie religijnej, kulturowej, społecznej z wyznawcami islamu, polskimi Tatarami", którzy tutaj mieszkają. Mówił, że ich obecność w regionie to "wielowiekowe doświadczenia wzorowego współżycia wyznawców obu religii na tych terenach".
Przypomniał, że główna myśl tegorocznego Dnia Islamu wynika z przesłania papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu (ramadanu) "Chrześcijanie i muzułmanie - od współzawodnictwa do współpracy".
Wyjaśnił, że mówi ono o tym, by zachowywać wspólne wartości moralne i religijne, a jednocześnie okazywać szacunek wobec tego co, w "uprawniony sposób" różni chrześcijan i muzułmanów. - Aby w ten sposób umacniać podstawy dialogu, pokojowych relacji oraz twórczej współpracy - tłumaczył bp Ciereszko. Ocenił, że to przesłanie jest chrześcijanom i muzułmanom w Podlaskiem "naturalne i bliskie".
"Walka z mową nienawiści to wspólne zadanie"
Mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, powiedział, że Dzień Islamu w Kościele to dzień wyjątkowy dla obu stron, bo pokazuje otwartość jednej religii wobec drugiej. Wskazał, że oba wyznania mają wspólne zadanie, którym jest "niesienie dobra, pokoju i współistnienia wszystkich ludzi" bez względu na to, skąd pochodzą, jaką wyznają wiarę czy przynależność do "czegokolwiek".
- Dobro człowieka jest najważniejsze. Taką misję przekazał nam Bóg. Nie dobro danej religii. I dla dobra człowieka, tej małej istoty, tej istoty, która zawsze będzie potrzebowała pomocy, my wspólnie powinniśmy się zjednoczyć - mówił mufti Miśkiewicz.
Według niego w czasach współczesnych ważna dla wszystkich - bez względu na przynależność - jest walka ze złem. - Walka z mową nienawiści, której od pewnego czasu jesteśmy świadkami, to jest nasze wspólne w chwili obecnej zadanie nie tylko obu Kościołów (...), ale wszystkich ludzi, wszystkich ludzi dobrej woli tak, żebyśmy mogli wspólnie działać na rzecz dobra człowieka, który jest czasem opuszczony i samotny - mówił Tomasz Miśkiewicz.
Podkreślał także, że w Polsce codzienna współpraca i dialog muzułmańsko-chrześcijański najlepiej rozwija się na płaszczyźnie dobrego współistnienia pomiędzy ludźmi, sąsiadami, kolegami z pracy, z wzajemnym szacunkiem ludzi także do świąt i tradycji, także brakiem nawoływania do nienawiści. - To te tradycje przekazano nam z dziada pradziada, o poszanowanie jeden drugiego - podkreślał mufti Miśkiewicz.
Wizyty papieża w krajach muzułmańskich
Bp Henryk Ciereszko mówił, że Kościół podejmuje dialog z innymi religiami na różnych polach i w różnych formach. Wskazał, że jedną z form są także pielgrzymki papieskie i dodał, że w 2019 r. papież Franciszek złoży wizyty w dwóch krajach muzułmańskich: w lutym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a w marcu w Maroku.
Mufti Tomasz Miśkiewicz dodał, że ta pielgrzymka będzie miała głównie wymiar "społeczny, pojednania dla wspólnego działania na rzecz pokoju i poszanowania". Ocenił, że będzie się o tym mówić jako o "pielgrzymce do świata muzułmańskiego poprzez świat otwartości".
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 roku i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.
Przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działającego w ramach Rady ds. Dialogu Religijnego jest biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej bp Henryk Ciereszko. Przewodniczącym Rady bp Rafał Markowski z Warszawy.