Radio Białystok | Wiadomości | Pałac Tryllingów w Białymstoku sprzedany
Przez wiele lat stał niezagospodarowany i zaniedbany. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Urzędnicy sprzedali Pałac Tryllingów w Białymstoku.
- W przetargu o zabytek przy ul. Warszawskiej 7 wystartował jeden podmiot - mówi rzecznik prezydenta miasta Urszula Mirończuk, ale dodaje, że na ostateczne zakończenie postępowania trzeba jeszcze poczekać.
- Procedury wymagają, byśmy dali czas na ewentualne skargi. Ten termin upływa 25 stycznia. Kwota, która wpadła w tym przetargu przekracza nieco 1 mln 800 tys. złotych. Tutaj również ma zastosowanie 10 procentowa bonifikata, bo budynek jest wpisany do rejestru zabytków - dodaje rzecznik.
Dlatego też nie wszystko nowy właściciel będzie mógł tam zrobić. A czas na remont to maksymalnie 5 lat.
- Ten teren jest przeznaczony pod zabudowę usługową z zakresu użyteczności publicznej. Wraz z parkingami i zielenią. A zatem nie może służyć na cele mieszkaniowe. W tym budynku muszą być świadczone usługi, np. restauracja, np. hotel. To oczywiście wymaga jeszcze dodatkowych uzgodnień związanych z użytkowaniem tego budynku, ale mamy nadzieję, że to miejsce zyska drugie życie - mówi Urszula Mirończuk.
Pałac Tryllingów w Białymstoku wybudowano pod koniec XIX wieku. To budynek na szlaku białostockich fabrykantów, bo powstał z inicjatywy producenta sukna.
Po trwających niemal rok pracach konserwatorskich otwarto w Muzeum Historycznym wystawę "Białystok – makieta barokowego miasta". Ekspozycję możemy teraz oglądać w nowej aranżacji, wzbogaconej o widowisko multimedialne "Wersal Północy - wśród dźwięków i świateł".
Ścieżka historyczna - która prowadzi przez wnętrza Pałacu Branickich w Białymstoku i opowiada historię tego miejsca i rodu Branickich - powstała w ramach unijnego projektu "Spacer w przeszłość".
Portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli zakupione na aukcji przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które poddano pracom konserwatorskim, można znowu oglądać w muzeum. Prace wykazały m.in. że obrazy pochodzą z XVIII wieku.