Radio Białystok | Wiadomości | Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. O jego śmierci poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. - Mimo wszelkich starań, nie udało się go uratować - powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa gdańskiej placówki. Przedstawiciele wszystkich stron sceny politycznej przekazują kondolencje rodzinie zmarłego.
Atak nożownika podczas finału WOŚP
W niedzielę (13.01) prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Został kilkukrotnie ugodzony nożem. W nocy przeszedł pięciogodzinną operację w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Paweł Adamowicz był pod pełną kontrolą na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jego funkcje krążeniowo-oddechowe wspomagała aparatura.
Gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Stefana W. - sprawcy śmiertelnego zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wcześniej mężczyźnie postawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Za popełnienie takiego czynu kodeks karny przewiduje karę co najmniej 12 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.
Stefan W. nie przyznał się do winy
27-letni Stefan W. nie przyznał się do popełnienia czynu, o który jest podejrzany. Nożownik zostanie poddany badaniom psychiatrycznym. Biegli wypowiedzą się czy w chwili ataku na prezydenta Gdańska Stefan W., był poczytalny. Nieoficjalnie wiadomo, że może mieć zaburzenia psychiczne.
Grażyna Wawryniuk dodała, że w sprawie ataku na prezydenta Gdańska wszczęto też drugie postępowanie. Dotyczy ono oceny prawidłowości organizacji imprezy. Śledczy sprawdzą sposób zabezpieczenia wydarzenia i czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków.
Do tej pory przesłuchano kilkudziesięciu świadków w sprawie ataku na prezydenta Gdańska. Zabezpieczono nóż, którym ugodzono Pawła Adamowicza oraz komputery, telefony i nagrania z telefonów publiczności podczas 27. Finału WOŚP w Gdańsku.
Portal tvp.info poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zaproponuje Aleksandrze Dulkiewicz, obecnej wiceprezydent i bliskiej współpracowniczce zmarłego Pawła Adamowicza, funkcję komisarza miasta Gdańska. Do tej pory Aleksandra Dulkiewicz była I zastępcą zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.
Żałoba narodowa
Dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej - poinformował Andrzej Duda. Prezydent spotkał się po południu z przedstawicielami zasiadających w Sejmie politycznych ugrupowań.
W trakcie rozmowy ustalono również, że proponowany na wtorek (15.01) przez Pałac Prezydencki wspólny marsz przeciw przemocy i nienawiści nie odbędzie się. - Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jakiekolwiek marsze organizowane przez władze nie są tutaj na miejscu - wyjaśnił prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że do ataku nożownika na prezydenta Gdańska doszło w dniu szczególnym, dniu wielkiej akcji charytatywnej, łączącej tego dnia tysiące Polaków. - To cios w całą naszą wspólnotę, wspólnotę wszystkich ludzi, którzy chcą czynić dobro - powiedział prezydent.
Dokonajmy, każdy w sobie tego rachunku sumienia i popatrzmy na otaczającą nas rzeczywistość poprzez pryzmat także swojego własnego serca. Proszę o szacunek i pamięć wobec wielkiego człowieka, wielkiego polityka i wielkiego obywatela Gdańska
- zakończył swoje spotkanie z dziennikarzami Andrzej Duda.
Żałoba po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza w regionie
Najpierw modlili się w katedrze, a później spotkali przed miejskim ratuszem, gdzie ustawiali znicze. W poniedziałek (14.01) kilkuset białostoczan uczciło zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Na znak żałoby po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza na budynkach samorządowych Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Łomży opuszczono flagi do połowy masztu.
We wtorek (15.01) od 12:00 będzie można wpisać się do księgi kondolencyjnej. Będzie ona wyłożona w Pałacyku Gościnnym i dawnej Książnicy.