Radio Białystok | Wiadomości | Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej wykona "Halkę" po włosku na inaugurację Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim
W wielkim wydarzeniu weźmie udział Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Białostocki zespół wystąpi podczas inauguracji Roku Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
"Halka" po włosku
Wraz z orkiestrą Europa Galante prowadzoną przez znakomitego włoskiego dyrygenta Fabio Biondiego, zaprezentują koncertową wersję "Halki" Stanisława Moniuszki.
- To dla nas duże wyróżnienie - przyznaje kierownik Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Violetta Bielecka. - Będzie to wyjątkowy koncert, albowiem do tej pory w naszych czasach nie wykonano jeszcze w Europie na instrumentach historycznych tego arcydzieła. Będzie ono fantastycznie zinterpretowane przez znakomitą orkiestrę muzyki dawnej Europa Galante. Niezwykłe wydarzenie, albowiem po raz pierwszy od czasów Moniuszki "Halka" będzie wykonana po włosku.
Wcześniej białostocki chór nagrał płytę z "Halką" po włosku i to wydawnictwo ma w sobotę (5.01) swoją premierę. Koncert otwierający Rok Moniuszkowski będzie transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia. Początek o 19:00. Rozmowa z prof. Violettą Bielecką w niedzielę na naszej antenie w Podróżach po kulturze po 10:00.
Rok Moniuszki ogłoszony przez UNESCO
- "Halka" jest bardzo interesująca, ponieważ jest to nie tylko opera, ale też projekt, który miał walczyć z różnicami społecznymi między biednymi a bogatymi warstwami społeczeństwa. Jest to więc według mnie opera polityczna. Można powiedzieć, że są w niej trzy języki. Mamy więc język polskiej muzyki - tańce ludowe, np. mazurek. Po drugie, w libretcie użyto starodawnego języka dla bohaterów z wyższych sfer oraz ówczesnego języka potocznego dla Halki i pozostałych przedstawicieli biednej części społeczeństwa. Tematyka jest bardzo nowoczesna, jak na tamte czasy. Temat różnic społecznych był bardzo ważny w Polsce w XIX w. i nadal jest aktualny - powiedział dyrygent, założyciel zespołu Europa Galante Fabio Biondi.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w piątek, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przypomniał, że Rok Moniuszki został ustanowiony nie tylko przez polski Sejm, ale także ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi. - Stanisław Moniuszko jest uhonorowany tym tytułem czy tą decyzją UNESCO, bo jest to twórca światowy i bardzo chcielibyśmy, żeby nasze obchody przyczyniły się do popularyzacji muzyki Moniuszki - podkreślił wicepremier.
Instrumenty z epoki
Orkiestra Europa Galante gra na instrumentach historycznych.
- Przy wystawieniu "Halki" używamy smyczków z epoki romantyzmu oraz strun wykonanych z jelit. To powoduje dużą różnicę w dźwięku w porównaniu do instrumentów współczesnych, które mają metalowe struny. Z instrumentów dętych wykorzystamy np. niemieckie rogi z połowy XIX w. oraz drewniane flety. Dawne instrumenty dęte mają miękkie brzmienie. Współczesne instrumenty dęte blaszane grają bardzo okrągłym dźwiękiem, romantyczne zaś mają lepszą artykulację i jaśniejszy dźwięk - wyjaśnił Biondi.
- Jestem bardzo dumny, że publiczność będzie miała możliwość posłuchać "Halki", która jest polskim dziełem narodowym, ponownie, ale w wersji instrumentalnej - takiej, w jakiej wykonywano ją w czasach Moniuszki - podkreślił dyrygent.
W spektaklu wystąpią: Tina Gorina jako Halka, Monika Ledzion-Porczyńska w roli Zofii, Matheus Pompeu jako Jontek, Robert Gierlach w roli Janusza, Rafał Siwek jako Stolnik, a Karol Kozłowski jako Młodzieniec.