Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie wspominać będą Romana Dmowskiego
Msza święta, a po niej spotkanie historyczne. W taki sposób białostoczanie wspominać będą Romana Dmowskiego w 80. rocznicę jego śmierci. - Chcemy uczcić pamięć jednego z twórców niepodległej Polski - mówi organizator uroczystości Dariusz Wasilewski.
- Warto podkreślić tę osobę, bardzo skromną, a tak wiele wnoszącą w naszą, nawet i obecną rzeczywistość, przypomnieć nam te chwile. Na tym się chcemy skupić. Trochę bardziej historycznie pokazać, jaka była reakcja ludzi w te zimowe dni 1939 roku - mówi Dariusz Wasilewski.
Nie udało się na razie postawić w Białymstoku pomnika. Takie starania trwają od 8 lat. - Mimo różnych przeciwności, np. odrzucenia na etapie formalnym tego projektu w budżecie obywatelskim, nie poddajemy się - mówi Dariusz Wasilewski.
- Nie uzyskaliśmy zgody urzędników, by nawet białostoczanie sami mogli zdecydować o pomniku w głosowaniu, poprzez budżet obywatelski. I teraz intensywnie myślimy, aby przejąć sprawy definitywnie w swoje ręce. Miejsce jest. To Plac Niepodległości, zresztą, im. Romana Dmowskiego, koło kościoła św. Rocha. Tam mamy uchwałę intencyjną, mamy koncepcję przygotowaną, są nawet 3 miejsca na placu, gdzie mógłby się pomnik pojawić - dodaje Dariusz Wasilewski.
Roman Dmowski zmarł w Drozdowie koło Łomży 2 stycznia 1939 roku.
W piątek (04.01) w Białymstoku - w 80. rocznicę śmierci - uroczystości rozpoczną się o 18:00 mszą świętą w kościele Świętego Rocha. Tam też uczestnicy oddadzą hołd przy tablicy poświęconej Romanowi Dmowskiemu. O 19:00 w sali przy kościele będzie można posłuchać wykładów historycznych i obejrzeć film.
Ojców niepodległości Polski, robiących sobie zdjęcie, tzw. selfie, przedstawia mural "Selfie Niepodległości", który w niedzielę (11.10) oficjalnie odsłonięto w Białymstoku. Malowidło powstało z inicjatywy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej..
Czym Roman Dmowski zasłużył na trwałe miejsce w historii, po co jeździł do Japonii gdy ta walczyła z Rosją, co sądził o Ukrainie i jak był opisywany w prasie II Rzeczypospolitej - to tylko niektóre zagadnienia, które można było poznać we wtorek (27.02) w Łomży podczas konferencji "Doman Dmowski i ruch narodowy. W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości".
Radni Białegostoku ogłosili rok 2018 Rokiem Ludzi Niepodległości. W przyjętym w poniedziałek (26.02) stanowisku wymienili m.in. Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, ale też kilkanaście osób związanych z miastem i regionem, m.in. powstańców styczniowych.