Radio Białystok | Wiadomości | Co zrobić, kiedy zgubimy dowód osobisty w weekend?
O utracie dowodu osobistego w weekend najpierw poinformowalibyśmy policję – tak mówią pytani przez nas białostoczanie. Tymczasem nie gwarantuje to zablokowania dokumentu, ani nie chroni nas przed kradzieżą tożsamości i poważnymi konsekwencjami finansowymi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Policja nie zajmuje się zastrzeganiem dokumentów
Wszystko dlatego, ze policja nie zajmuje się zastrzeganiem dokumentów. Nie wszystko uda nam się też załatwić w urzędzie, który wydał dokument, bo w weekend urzędy są nieczynne. - Wtedy zdani jesteśmy na poinformowanie urzędu poprzez platformę e-PUAP – mówi kierownik referatu dowodów osobistych w urzędzie miejskim w Białymstoku Alicja Zdanowicz. Do tego jednak potrzebny jest certyfikowany podpis elektroniczny, który trzeba wcześniej uzyskać.
Kierownik dodaje też, że nawet takie zastrzeżenie nie blokuje dokumentu, bo do czasu rozpatrzenia wniosku – zwykle w najbliższym dniu roboczym, dokument wciąż pozostaje ważny.
Konsekwencje utraty dowodu mogą być poważne
Konsekwencje utraty dowodu, którym ktoś się potem posłuży, mogą być poważne. - Numer dowodu osobistego wystarczy, by uzyskać na przykład pożyczkę w serwisie internetowym, dlatego zanim o utracie poinformujemy policję czy urząd, należy zastrzec dokument w banku – mówi wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i informacji Dariusz Kozłowski.
- Można to zrobić przez Internet, jako klient banku, bo większość komercyjnych placówek daje taką możliwość. Dokument można też zastrzec poprzez stronę internetową Biura Informacji Kredytowej, ale najpierw musimy posiadać tam konto – czyli o bezpieczeństwo danych osobowych musimy zadbać jeszcze przez ich utratą – dodaje Dariusz Kozłowski.
Specjaliści podkreślają, że utracony dowód osobisty jest jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w przestępstwach finansowych, dlatego apelują by zawczasu zabezpieczyć sposoby jego szybkiego zastrzeżenia.
Sześć stanowisk jest w nowej, większej sali Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, która została przystosowana do obsługi cudzoziemców. Wdrożony został też system informatyczny, działający w czterech językach, co ma usprawnić obsługę interesantów.
Ma to być ułatwienie dla żołnierzy służby terytorialnej z południowej części regionu. W siedzibie WKU w Bielsku Podlaskim powstała siedziba dowództwa 14. batalionu lekkiej piechoty 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Od poniedziałku (1.10) kierowcy mogą już zostawić w domu dowód rejestracyjny oraz polisę OC - poinformowało ministerstwo cyfryzacji. Jak przekonuje KGP kontrole nie będą się znacznie różniły od tych, które były prowadzone do tej pory. W dalszym ciągu trzeba mieć przy sobie prawo jazdy.