Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 2,6 tys. dzieci skorzystało w dentobusie z pomocy dentysty

Ponad 2,6 tys. dzieci skorzystało w dentobusie z pomocy dentysty

27.12.2018, 12:48, akt. 13:12

Ponad 2,6 tys. dzieci skorzystało w 2018 r. z pomocy dentysty w dentobusie, który od czerwca odwiedził wiele miejscowości w woj. podlaskim - poinformowały NFZ i Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Dentobus, fot. Edyta Wołosik
Dentobus, fot. Edyta Wołosik

Dentobus dociera do mniejszych miejscowości

Dentobus za 1,5 mln zł kupiło w 2017 r. Ministerstwo Zdrowia w ramach ustawy o poprawie dostępności i jakości usług medycznych. W jej ramach w Podlaskiem doposażono także około 300 szkolnych gabinetów stomatologicznych w 104 samorządach - informowano w czerwcu, gdy dentobus zaczynał jeździć po województwie.

Dentobus dociera zwłaszcza do mniejszych miejscowości, by dzieci, które tam mieszkają, miały łatwiejszy dostęp do opieki stomatologicznej.

W Podlaskiem dentobus wykorzystują stomatolodzy wybrani w konkursie przez wojewodę. Świadczenia finansuje podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W pierwszym etapie to głównie profilaktyka i przeglądy zębów.

Promocja zdrowia

Pomoc w dentobusie świadczy dzieciom stomatolog Agnieszka Cimochowska z Suchowoli. Po pół roku pracy w dentobusie oceniła, że świadczenia te mają ogromny wpływ na promocję zdrowia.

- Dużo czasu poświęca się na edukację małych pacjentów, jak również rodziców, w kwestii zdrowego odżywiania i higieny jamy ustnej. Po wizycie w dentobusie każdy rodzic, opiekun otrzymuje informację zwrotną o stanie zdrowia jamy ustnej pacjenta - podkreśliła stomatolog Agnieszka Cimochowska.

NFZ podkreśla, że dentysta w dentobusie wskazuje pacjentom gabinet, gdzie mają się zgłosić wtedy, gdy konieczne jest dalsze leczenie. W dentobusie można wykonać przegląd zębów, leczyć zęby, lakierować je czy wykonać zdjęcie RTG.

Za mało gabinetów

Dentystka Agnieszka Cimochowska zaznaczyła, że w Podlaskiem są duże potrzeby w kwestii zapewnienia dzieciom opieki stomatologicznej w szkołach, bo takich gabinetów jest mało. Zwróciła też uwagę, że ograniczony jest dostęp dzieci do opieki ortodontycznej, a średnio co siódme dziecko ma problem z wadą zgryzu. - Dużym ograniczeniem świadczeń profilaktycznych jest brak refundacji lakowania zębów przedtrzonowych - zaznaczyła.

Umowa na świadczenia stomatologiczne w dentobusie obowiązuje w woj. podlaskim do połowy 2022 r. Jak informował wcześniej podlaski NFZ, na leczenie przeznaczone jest 129 tys. zł.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rehabilitacja stomatologiczna

6.11.2018, 10:16

To, jak działa nasz zgryz - wpływa na cały organizm.


Dentobus walczy z próchnicą u najmłodszych - już wyruszył w trasę

8.06.2018, 15:01

Na razie tylko przegląd czyszczenie i lakowanie. W pierwszym dniu pracy w Podlaskiem dentobus odwiedził wieś w gminie Dobrzyniewo Duże.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku najlepszy w rankingu uczelni stomatologicznych

7.05.2018, 10:19

Kierunek lekarsko-dentystyczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - pierwszy w rankingu uczelni stomatologicznych Larania Dentistry. To zestawienie przygotowywane przez stomatologów. A wszystkie dane zdobywane są od studentów i absolwentów poszczególnych uczelni.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok