Radio Białystok | Wiadomości | Dworzec kolejowy w Sokółce straszy wyglądem
Dworzec PKP w Sokółce miał być odnowiony już kilka lat temu, jednak wciąż ma zniszczoną elewację, z której odpada tynk, i pomazane farbą ściany. Wygląd budynku razi nie tylko mieszkańców Sokółki, ale też przyjezdnych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od dłuższego czasu wisi na nim tabliczka "Budynek przeznaczony do remontu".
- Tam jest kwestia podjęcia decyzji, czy wyprowadzamy z dworca funkcję mieszkaniową, bo znajduje się w nim 11 lokali mieszkalnych. W czerwcu 2019 r. gmina Sokółka odda blok komunalny i socjalny. Jeżeli zdecydujemy się na wyprowadzenie i zaakceptują to obecni najemcy, to wtedy będzie łatwiej znaleźć środki na ten obiekt. Nie będzie już tej funkcji mieszkaniowej, będą funkcje publiczne - mówi zastępca burmistrza Sokółki Antoni Stefanowicz.
- Oczywiście nie możemy tego zrealizować bez wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego bądź z innego programu. Ewentualnie łącznie z kilku programów - podkreśla zastępca burmistrza.
Gmina Sokółka przejęła dworzec od spółki PKP Nieruchomości cztery lata temu. Na chwilę obecną koszt renowacji XIX-wiecznego budynku jest na tyle wysoki, że bez wsparcia z zewnątrz władze gminy nie są w stanie wyremontować budynku. Potrzebna jest nie tylko wymiana stropu, dachu i elewacji, ale też przystosowanie pomieszczeń do potrzeb podróżujących.
Wszyscy pasażerowie bezpiecznie opuścili pociąg, jedna osoba trafiła do szpitala.
Po kilku miesiącach przerwy, robotnicy wrócili na budowę drogi wojewódzkiej z Dąbrowy Białostockiej do Sokółki.
Pierwsze wzmianki o Sokółce pojawiają się w XV-wiecznych kronikach - wówczas była ona wsią królewską. Dopiero w 1609 roku król Zygmunt III Waza nadał Sokółce prawa miejskie. Ważną postacią w dziejach miasta jest Antoni Tyzenhauz. W drugiej połowie XVIII wieku sprowadził do Sokółki rzemieślników, którzy rozbudowali miasto - wznieśli m.in. manufaktury.
Pod zaborem rosyjskim miasto było ośrodkiem handlu, rzemiosła i drobnego przemysłu.