Radio Białystok | Wiadomości | 365 kobiet skorzystało z mammografii w Białostockim Centrum Onkologii
365 kobiet wykonało dotąd bezpłatne badania mammograficzne w ramach projektu profilaktyki raka piersi, który realizuje Białostockie Centrum Onkologii. Program jest promowany hasłem: "Masz po co żyć! Badaj piersi".
Projekt jest dofinansowany z UE
Projekt jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
BCO realizuje go wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Obejmuje zarówno badania mammograficzne jak i naukę samobadania piersi oraz zachęcanie do badań. Wartość projektu przekracza 1,5 mln zł, z czego z UE pochodzi ponad 1,4 mln zł.
Rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz poinformowała, że 365 pań przebadano od sierpnia. Plan zakłada, że do końca 2020 r. z bezpłatnej mammografii skorzysta jeszcze ponad 740 kobiet w wieku 50-69 lat.
Mammografia to podstawowa metoda wykrywania nowotworu piersi
Mammografia, czyli badanie gruczołów piersiowych z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, to podstawowa metoda wykrywania nowotworu piersi. Należy ją wykonywać co dwa lata po 50. roku życia. Ponieważ przybywa zachorowań na raka piersi i dotyka to coraz młodszych kobiet, lekarze informują, że mammografię mogą też robić panie, które skończyły 40 lat.
Trwa kampania informacyjna projektu BCO. W mediach publikowane są szczegółowe informacje od lekarzy związane z profilaktyką raka piersi oraz ulotki informacyjne, w których można znaleźć szczegółowy instruktaż jak - krok po kroku - prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi. Na ulotce jest też formularz zaproszenia na bezpłatną mammografię.
Radiolog Wiktoria Waśkiewicz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii, tłumaczy w materiałach w kampanii, że w profilaktyce raka piersi chodzi o to, żeby na badania zgłaszały się kobiety, które nie mają żadnych objawów.
- Czyli są zdrowe i chcą sprawdzić, czy mimo braku symptomów, tam w środku, w piersiach, wszystko jest w porządku - wyjaśnia Waśkiewicz. Zaznaczyła, że badać się przychodzą właśnie takie pacjentki oraz te, które mają pewne podejrzenia.
Waśkiewicz podkreśla, że badania profilaktyczne to "obowiązek, wielka odpowiedzialność". - Nie tylko za siebie, ale też za swoich bliskich, bo przecież choroba to nieszczęście, które dotyka i pacjentkę i całą rodzinę. A w prosty i dostępny sposób można mu zapobiegać - podkreśla lekarka. Im rak jest wykryty wcześniej, tym większa szansa na wyleczenie.