Radio Białystok | Wiadomości | Liczba e-zwolnień szybko rośnie - te papierowe stanowią mniej niż 1 procent
Już ponad pół miliona zwolnień elektronicznych wystawili lekarze w całym kraju. Taka forma obowiązuje od początku grudnia. Zwolnienia papierowe stanowią mniej niż 1 procent, choć nie powinno być ich już wcale.
W Podlaskiem lekarze wystawili w grudniu ponad 10 tys. zwolnień. Wśród nich było zaledwie niespełna 80 druków papierowych - informuje rzeczniczka ZUS-u w Białymstoku Katarzyna Krupicka.
Podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od 1 grudnia jest zwolnienie w formie elektronicznej. Pamiętajmy przy tym, że czasową niezdolność do pracy, potwierdza również wydruk z systemu elektronicznego. Zakład uspokaja wszystkich tych klientów, którzy otrzymają od lekarza zaświadczenie papierowe, niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Pacjent nie może ponosić konsekwencji decyzji lekarza o wystawieniu druku nieprzewidzianego w prawie. Dlatego jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, może być on wyjątkowo dokumentem, na podstawie którego ZUS oraz pracodawca wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.
- dodaje Katarzyna Krupicka
Rzeczniczka podlaskiego oddziału ZUS zapewnia, że pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy później, niż po 7 dniach. Świadczenie i tak będzie wypłacone w pełnej wysokości.
Niektórzy lekarze narzekają, urzędnicy zapewniają, że mimo drobnych problemów, wszystko jest już w porządku. Od 1 grudnia obowiązują tylko zwolnienia elektroniczne.
Od 1 grudnia obowiązuje e-zwolnienie. Jak minął pierwszy dzień roboczy z nowym systemem?
Ma to być przede wszystkim ułatwienie dla pacjentów. Chorzy nie będą musieli zanosić zwolnienia lekarskiego do pracodawcy. Informacja o chorobie dotrze do pracodawcy - zaraz po wystawieniu zwolnienia przez lekarza.
Papierowe L4 odchodzą do lamusa. Teraz wystarczy, że lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.
Ponad 1 mln 600 tys. zł otrzyma województwo podlaskie na informatyzację gabinetów - poinformował we wtorek (20.11) w Białymstoku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.