Radio Białystok | Wiadomości | Mija 75 lat od masowej egzekucji w Grabówce k. Białegostoku
Wspólnie przypomnieli fragment tragicznej historii. Uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Sobolewie, a także historycy i świadkowej upamiętnili ofiary największej masowej egzekucji w Grabówce koło Białegostoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Do zdarzenia doszło 75 lat temu - 8 grudnia 1943 roku. Podczas specjalnej lekcji historii pracownik Instytutu Pamięci Narodowej przybliżył młodzieży dramatyczne zdarzenia sprzed wielu lat.
- Wiele wiemy o masowych egzekucjach w pobliżu Grabówki w czasie okupacji niemieckiej, ale nie wiemy wszystkiego. Zwracamy szczególną uwagę na egzekucje 8 grudnia 1943 roku. Źródła mówią o od 250 do 286 osobach zamordowanych tego dnia - mówi historyk Karol Usakiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
- Muszę przypominać o tym jednak co roku dzieciom. Tłumaczę, że gdyby nie ci ludzie, którzy ginęli za nich, to możliwe, że dzisiaj mówilibyśmy tutaj po niemiecku lub rosyjsku - mówi nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Sobolewie Małgorzata Pańkowska.
- Z roku na rok mamy coraz większą potrzebę uporządkowania tego miejsca pamięci. Jest taka szansa, że wespół z miastem Białystok, w następnym roku rozpoczniemy renowację tego miejsca pamięci. Centralnym miejscem będzie pomnik. I tam będzie taka duża płyta memorialna - mówi burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.
W ramach obchodów 75. rocznicy masowej egzekucji zaplanowano mszę świętą w intencji ofiar w kościele w Grabówce. Początek w sobotę (07.12) o 9:00.
Były przemówienia, składanie kwiatów i wspólna modlitwa. W Kopnej Górze koło Sokołdy uczczono pamięć powstańców listopadowych.
Było odczytanie psalmów, kamyki na macewach i wspomnienia. W Orli odbyło się spotkanie zorganizowane w 76. rocznicę wywózki Żydów z miasteczka.
W kilku miejscach województwa podlaskiego w weekend (22-23.09) odbędą się uroczystości związane z rocznicą Bitwy Niemeńskiej z 1920 roku.