Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie VIII klas szkół podstawowych przygotowują się do egzaminu
Masowo uczęszczają na zajęcia dodatkowe, biorą korepetycje i startują w konkursach przedmiotowych. Uczniowie VIII klas szkół podstawowych na rożne sposoby starają się poprawić swoje szanse w przyszłorocznej rekrutacji do szkół średnich.
Egzamin ósmoklasisty wprowadzony na nowo
Spore emocje budzi wprowadzony na nowo egzamin ósmoklasisty, od którego zależeć będzie przyjęcie do wybranej szkoły. Uczniowie przyznają, że czeka ich trudne zadanie, porównywalne z maturą. Przyznają też, że wielu z nich uczęszcza na specjalne zajęcia pozalekcyjne i korzysta z pomocy korepetytorów.
Potwierdzają to nauczyciele przedmiotów egzaminacyjnych i dyrektorzy szkół podstawowych.
Widać spore napięcie związane z przyszłoroczną rekrutacją, rodzice dopytują się o zasady przyjęć i motywują dzieci do intensywnej nauki
– mówi dyrektor SP nr 28 w Białymstoku Anna Stankiewicz.
Jak wynika z danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku w tym roku w szkołach podstawowych jest rekordowe zainteresowanie udziałem w konkursach przedmiotowych. Ponad 15 tysięcy uczestników stara się wywalczyć przepustkę do wybranej szkoły średniej jaką daje im tytuł laureata konkursu na etapie wojewódzkim. To o 5 tysięcy osób więcej niż przed rokiem - mówi Hanna Marek z Kuratorium Oświaty.
Pojawiają się także obawy związane z przepełnieniem szkół średnich, do których w 2019 roku trafi dwa razy więcej uczniów niż teraz – czyli absolwenci wygaszanych gimnazjów i powiększonych szkół podstawowych.
Dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Ewa Mituła zapewnia, że miejsc w szkołach nie zabraknie, jednak dostanie się do najbardziej obleganych szkół średnich będzie trudniejsze niż zwykle. Z pewnością będzie więcej niezadowolonych dobrych uczniów, niż jest to dziś – dodaje. Placówki zapowiadają uruchomienie podwójnej liczby klas, w niektórych by pomieścić uczniów adoptowane są niewykorzystywane do dydaktyki pomieszczenia. Wiadomo też, ze wydłuży się czas pracy szkoły i zajęcia nie będą się kończyły np. o 16 ale nawet o 18 – wylicza Mituła.
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się 15 kwietnia i potrwa trzy dni. Uczniowie będą musieli rozwiązać zadania z matematyki, języka polskiego i języka obcego. Kilka dni wcześniej do podobnego egzaminu podejdą uczniowie trzecich klas gimnazjów.