Radio Białystok | Wiadomości | 100-lecie praw wyborczych Polek - wystawa w Centrum L. Zamenhofa w Białymstoku
Nie wolno zapominać o tak zwanej herstorii - mówią autorzy wystawy w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku na temat 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Herstoria podkreśla rolę kobiet w historii. Ogromny wysiłek poniesiony przez kobiety w czasie pierwszej wojny światowej przekonał polityków do nadania im praw wyborczych - zauważa współautorka ekspozycji Ewa Furgał.
Liga Kobiet Pogotowia Wojennego i Liga Kobiet Galicji i Śląska Cieszyńskiego, to były pierwsze masowe organizacje kobiece na ziemiach polskich, liczyły po kilkanaście tysięcy członkiń, one zajmowały się pomocą legionistom, ich rodzinom i równolegle podnosiły temat równouprawnienia politycznego.
- mówi Ewa Furgał
Białystok może się pochwalić oddziałem najważniejszej organizacji emancypacyjnej, czyli Związku Uprawnienia Kobiet Polskich. Poza tym w Białymstoku zostały wybrane 2 kobiety w pierwszych wyborach do Rady Miasta w 1919 roku - Jadwiga Klimkiewiczowa i Julia Charzyńska - dodaje Ewa Furgał.
Wystawę na temat historii walki o prawa wyborcze dla kobiet możemy oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku do końca roku.
Hasło w języku esperanto pojawiło się na muralu w Białymstoku.
To przejmujące zdjęcia lalek, które znaleziono w obozie koncentracyjnym. Te dziecinne zabawki sfotografowała izraelska artystka Tal Schwartz. Jej wystawę możemy teraz oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.
Ta wystawa przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny światowej wraz z ich kluczowym dopełnieniem - odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego.