Radio Białystok | Wiadomości | Tablica poświęcona "Skibie" Skibińskiemu na ścianie Białostockiego Ośrodka Kultury
Tablicę poświęconą bluesmanowi Ryszardowi "Skibie" Skibińskiemu zamontowano w środę na budynku Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK). Zastąpiła ona tablicę upamiętniającą dokumentalistę Dżigę Wiertowa, do którego działalności zastrzeżenia ma IPN.
Na tablicy poświęconej "Skibie" widnieje harmonijka
Na tablicy poświęconej "Skibie" widnieje harmonijka oraz napis: "Wirtuoz harmonijki, lider zespołu Kasa Chorych, pomysłodawca festiwalu "Jesień z Bluesem" Ryszard "Skiba" Skibiński 1951-1983".
O tym, że ma ona zastąpić inną tablicę, upamiętniającą od 2009 roku - pochodzącego z Białegostoku - prekursora filmu dokumentalnego Dżigę Wiertowa (1896-1954), zdecydowali w ubiegłym roku białostoccy radni.
Harmonijkarz Ryszard "Skiba" Skibiński urodził się w 1951 roku w Toruniu, zmarł 4 czerwca 1983 roku w Białymstoku. Był współzałożycielem miejscowego zespołu Kasa Chorych. W latach 70. ubiegłego wieku wymyślił "Jesień z Bluesem", która organizowana jest przez Białostocki Ośrodek Kultury. Była wówczas jedną z pierwszych, a obecnie jest jedną z najstarszych w kraju bluesowych imprez. W czwartek rozpocznie się 34. edycja tej imprezy.
Dżiga Wiertow, to pseudonim artystyczny Dawida (Denisa) Abelowicza Kaufmana. Uważany jest on za jednego z najwybitniejszych dokumentalistów w historii kina. W czasie I wojny światowej wyemigrował wraz z rodziną do Rosji, gdzie zaczął montować pierwsze materiały filmowe. Jego najsłynniejsze dzieło, to awangardowy dokument "Człowiek z kamerą" z 1929 roku. Do twórczości Wiertowa w Białymstoku odwołuje się instalacja artystyczna "Ja-kinooko", znajdująca się niedaleko BOK.
Zastrzeżenia do biografii Wiertowa zgłosiło jednak w 2017 roku kilku białostockich radnych z większościowego wówczas klubu PiS. Chodziło o działalność propagandową Wiertowa na rzecz państwa komunistycznego. Magistrat zasięgnął wówczas opinii Instytutu Pamięci Narodowej. Ten napisał w odpowiedzi, że - z uwagi na przeszłość i działalność Wiertowa - nie jest wskazane jego upamiętnianie.
W przyjętej wówczas uchwale radni zapisali, iż w tym miejscu ma być upamiętniony Ryszard Skibiński.