Radio Białystok | Wiadomości | Drużyna III Liceum Ogólnokształcącego wygrała konkurs "Łomża - 600 lat miasta"
W quizie, w którym rywalizowały zespoły ośmiu szkół średnich, trzeba było odpowiedzieć na 21 pytań dotyczących historii miasta oraz osób i wydarzeń z nim związanych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To ostatni akcent oficjalnych obchodów tego jubileuszu - powiedziała Ewa Sznejder z Urzędu Miejskiego.
Były pytania, na które poprawnie odpowiadali wszyscy, ale były i takie, w których większość odpowiedzi była nieprawdziwa lub w ogóle ich nie było.
Ostatnie pytanie, dotyczące pseudonimu żołnierza niezłomnego Stanisława Marchewki, przyniosło ostateczne zwycięstwo zespołowi III LO, który o dziesięć punktów wyprzedził gospodarzy spotkania, czyli I LO i o ponad 200 pkt. drużynę z II LO.
W klasyfikacji indywidualnej największą wiedzą o Łomży i szybkością odpowiedzi wykazał się Patryk Sekściński z "Trójki", który wyprzedził swojego szkolnego kolegę Cezarego Wiśniewskiego i Aleksandra Szczeparę (I LO).
Nagrodami dla zwycięzców były tablety, a dla zespołów - projektory multimedialne.
Msza w intencji miasta pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio rozpoczęła oficjalną część jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.
Jubileuszową aplikację na telefony komórkowe, która poprowadzi ulicami 600-letniego miasta przygotowało I LO w Łomży.
To ekspozycja nawiązująca do 600. rocznicy Łomży - wystawę "Dawna i teraźniejsza Łomża" otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim.
Z okazji jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich, miasto Łomża sprzedaje okolicznościowe monety - jantary. Wyemitowano 200 srebrnych monet o nominale 60 jantarów i 15 tys. zrobionych ze stopu mosiądzu i mosiądzu niklowanego o nominale 6 jantarów.
Stylizowane na koronę zwieńczenie staromiejskich kamieniczek - tak wygląda oficjalny logotyp 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.