Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka kuria zapewnia - hostia z widoczną cząstką Ciała Jezusa w Sokółce nie wyblakła
Hostia z widoczną cząstką Ciała Jezusa w Sokółce nie wyblakła - zapewnia białostocka kuria i w oficjalnym komunikacie dementuje pogłoski o tym, że cudu już tam nie ma.
Taka informacja po raz pierwszy znalazła się w internetowym filmie, na którym świecki rekolekcjonista opowiada, że po dziesięciu latach od pojawienia się szczególnego znaku, na hostii już niczego nie widać.
To nieprawda - zapewnia rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski.
- Od jakiegoś czasu w przestrzeni medialnej zaczęły krążyć takie informacje, że cudu w Sokółce już nie ma, że po prostu zniknął. Jednym z elementów był film. Pojawiały się różne informacje zupełnie już nie sprawdzone i zaczęło to żyć swoim życiem. Dlatego chcemy zweryfikować to. Tam się nic nie zmieniło. Mimo upływu czasu, mimo, że jest wystawiony ten znak eucharystyczny dla kultu wiernych - mówi ks. Andrzej Dębski.
Jak zapewnia, hostia jest starannie zabezpieczona, będzie też wciąż dostępna dla kultu.
- Zjawisko eucharystyczne miało miejsce 10 lat temu. Od 7 lat jest wystawione na publiczny widok każdego dnia, kiedy jest otwarty kościół. A więc od godziny 6:00 do 19:00 można naocznie przekonać się, że ten znak eucharystyczny jest cały czas obecny - dodaje ks. Andrzej Dębski.
Choć wierni mówią o cudzie w Sokółce, Kościół jeszcze go nie uznał. Sprawę bada Stolica Apostolska.
W niedzielę (7.10) w Sokółce odbyły się uroczyste obchody 10. rocznicy wydarzenia eucharystycznego, jakie miało tam miejsce, a które wierni nazwali cudem. Sprawę cały czas bada Stolica Apostolska.
Pierwsze wzmianki o Sokółce pojawiają się w XV-wiecznych kronikach - wówczas była ona wsią królewską. Dopiero w 1609 roku król Zygmunt III Waza nadał Sokółce prawa miejskie. Ważną postacią w dziejach miasta jest Antoni Tyzenhauz. W drugiej połowie XVIII wieku sprowadził do Sokółki rzemieślników, którzy rozbudowali miasto - wznieśli m.in. manufaktury.
Pod zaborem rosyjskim miasto było ośrodkiem handlu, rzemiosła i drobnego przemysłu.
To okazja do podziękowania za przyjęcie pierwszej komunii świętej. Ponad tysiąc dzieci z całego regionu wzięło udział w pielgrzymce do sanktuarium św. Antoniego w Sokółce.