Radio Białystok | Wiadomości | Ruch również na prawosławnych cmentarzach - w sobotę dzień wspominania zmarłych
W województwie podlaskim również na prawosławnych cmentarzach panuje w czwartek (1.11) spory ruch, a duchowni święcą groby. W najbliższą sobotę (03.10) w Kościele wschodnim wypada jeden z tradycyjnych w roku liturgicznym dni modlitw za zmarłych.
Nabożeństwa i modlitwy za zmarłych
Oddawanie czci zmarłym 1 listopada nie należy do tradycji Cerkwi, ale zwyczaj ten jest już wśród prawosławnych powszechny, widać to zwłaszcza w dużych miastach. Ma to związek z tym, że robi tak zdecydowana większość społeczeństwa, poza tym jest to dzień wolny od pracy, co pozwala odwiedzić również groby na cmentarzach położonych dalej od miejsca zamieszkania.
Dlatego np. w Białymstoku, stolicy regionu, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych, w wielu cerkiewnych parafiach, 31 października, jak i 1 listopada duchowni odwiedzają cmentarze i święcą groby, odprawiane są też nabożeństwa i modlitwy za zmarłych.
Jednym z odwiedzanych cmentarzy jest cmentarz prawosławnej parafii Wszystkich Świętych na Wygodzie. Powstał on w 1887 roku i jest drugim co do wielkości w Polsce. Zajmuje powierzchnię 7 hektarów. Aby ułatwić poszukiwanie pochówków na tak dużym terytorium, groby skatalogowano. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki grobów zamieszczonej na stronie parafii Wszystkich Świętych.
Ewidencja grobów na cmentarzu prawosławnym na Wygodzie prowadzona jest od dwóch lat. Dotychczas udało się skatalogować ponad 60 procent wszystkich pochówków. Istniejąca wyszukiwarka grobów ułatwia nie tylko pracę w zarządzaniu cmentarzem, ale stanowi ogromną pomoc wiernym.
Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w Kościele wschodnim
Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w Kościele wschodnim w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (zwanym Pięćdziesiątnicą); w tym roku wypadła ona 3 czerwca.
W tradycji prawosławnej jest przynajmniej kilka dni w roku, w których wierni Cerkwi odwiedzają groby bliskich i szczególnie modlą się za zmarłych.
Najważniejszym czasem na wspominanie zmarłych jest okres paschalny, po Wielkiej Nocy. Duchowni podkreślają, że wierni spieszą wówczas na groby bliskich, by podzielić się z nimi radosną nowiną o zmartwychwstaniu i nadzieją na życie wieczne.
W okresie paschalnym jest to przede wszystkim tzw. Radonica - wypadająca w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim.
W cerkiewnym kalendarzu liturgicznym w listopadzie również przypada jeden z tradycyjnych dni wspominania i modlitw za zmarłych. Jest to tzw. sobota rodzicielska, czyli sobota przed - przypadającym 8 listopada - dniem Św. Dymitra (stąd zwana jest też sobotą dymitriewską).
Cztery lata temu wypadła ona 1 listopada, czyli dokładnie w katolicki Dzień Wszystkich Świętych. W tym roku będzie to 3 listopada.
Liczba wiernych w Polsce
Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.
Przyjmuje się, że centrum prawosławia jest województwo podlaskie, bo to tam są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi.