Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się przebudowa dworca kolejowego w Białymstoku
Po przebudowie ma być ładniej i wygodniej. 36 mln zł będzie kosztować modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. Umowy w tej sprawie podpisały PKP SA i firma Budimex, która wygrała przetarg na tę inwestycję.
Rozpoczęły się prace przy przebudowie
Rozpoczęły się prace przy przebudowie dworca kolejowego w Białymstoku. Na razie zamknięty jest parking dla pasażerów i ogrodzona część budynku.
W czasie modernizacji będzie działał tymczasowy dworzec. Inwestycja ma być zakończona w pierwszym kwartale 2020 r. - podały PKP SA, które są inwestorem tego przedsięwzięcia.
Kompleksowa przebudowa dworca
Inwestycja obejmuje kompleksową przebudowę dworca.
Rozebrana zostanie wewnętrzna antresola, wykonany zostanie nowy układ funkcjonalno-użytkowy obiektu, na nowo zostanie zagospodarowany także teren przed dworcem. Dzięki modernizacji, bryła dworca odzyska swój pierwotny kształt. Przywrócony zostanie także historyczny charakter wnętrza poczekalni – będzie ona bardziej przestronna i zapewniająca lepszą obsługę podróżnych
- poinformowały PKP SA.
Modernizacja białostockiego dworca jest elementem programu modernizacji około dwustu dworców w całym kraju. - Zależy nam na tym, aby dworzec w Białymstoku odzyskał swoją historyczną świetność, ale ważne są także nowe funkcjonalności ułatwiające korzystanie z obiektu wszystkim grupom podróżnych - mówi cytowany w komunikacie prasowym prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
Będą m.in. windy dla pasażerów z niepełnosprawnością
Po zakończeniu prac, dworzec ma być dostosowany do potrzeb osób, które mają kłopoty z poruszaniem się, będą m.in. windy dla pasażerów z niepełnosprawnością, a osoby niedowidzące i niewidome będą mogły korzystać z oznaczeń dotykowych i tzw. pasów prowadzących.
Firma Budimex podała w swoim komunikacie prasowym, że przy realizacji inwestycji będzie współpracowała z lokalnymi podwykonawcami. Wartość netto zawartej umowy to ponad 29,4 mln zł.
Budimex przypomina, że białostocki dworzec kolejowy od 1960 r. jest w rejestrze zabytków, powstał w 1860 r.
Celem przebudowy jest stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych, objętej czytelną i atrakcyjną wizualnie informacją, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o ograniczonej możliwości poruszania się
- podaje w komunikacie Budimex.
Firma dodaje, że tak samo ważnym celem prac, które będzie prowadzić, jest konserwacja zabytku i wyeksponowanie jego walorów architektonicznych.