Radio Białystok | Wiadomości | Awaria aplikacji w głosowaniu na projekty z budżetu obywatelskiego

Awaria aplikacji w głosowaniu na projekty z budżetu obywatelskiego

26.10.2018, 14:54, akt. 15:23

Około 11 tys. osób będzie musiało jeszcze raz wskazać projekty do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Białymstoku. Z powodu awarii systemu do zliczania głosów jest problem z tymi oddanymi internetowo.

Awaria aplikacji w głosowaniu na projekty z budżetu obywatelskiego 2019, źródło: bialystok.pl
Awaria aplikacji w głosowaniu na projekty z budżetu obywatelskiego 2019, źródło: bialystok.pl


0:00
0:00
Awaria aplikacji w głosowaniu na projekty z budżetu obywatelskiego 2019 - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Osoby te w poniedziałek (29.10) dostaną na e-maile linki z prośbą o potwierdzenie na jakie projekty oddali głosy - poinformowali na konferencji prasowej rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk, dyrektor Centrum Aktywności Społecznej Urszula Dmochowska i Jarosław Wasilewski dyrektor firmy Bit, która na zlecenie miasta przygotowała aplikację do głosowania.

Awaria aplikacji

Awarię wykryto w środę, gdy zakończyło się głosowanie w formie papierowej, a urzędnicy zaczęli liczyć głosy oddane elektronicznie. W czwartek z wykonawcą aplikacji wdrożono "działania naprawcze" - poinformowała Urszula Mirończuk. Dodała, że do wyników elektronicznych nie zaglądano wcześniej, aby zapewnić tajność głosowania.

Bardzo zależy nam na tym, by mieszkańcy pomimo tych problemów odpowiedzieli jednak na nasz apel, aby głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego mogło się zakończyć, abyśmy mogli poznać wyniki - powiedziała Urszula Mirończuk. 

Jak dodała, władzom miasta zależy, by proces głosowania, wyboru projektów był "transparentny, wiarygodny". "Dlatego, że zdajemy sobie sprawę jak ważna dla mieszkańców Białegostoku jest procedura budżetu obywatelskiego. Nie chcemy, by mieszkańcy stracili do niego zaufanie" - powiedziała.

Ta sytuacja jest dla nas niezwykle trudna i bardzo nad nią ubolewamy; serdecznie mieszkańców za tę sytuację przepraszamy. Ona jest no niestety niezależna od nas - podkreśliła Urszula Mirończuk.

Aplikacja "niepoprawnie zarejestrowała" głosy

Dyrektor firmy, która przygotowała aplikację - Jarosław Wasilewski - powiedział, że do awarii doszło na skutek błędów, aplikacja "niepoprawnie zarejestrowała" głosy, które były oddawane przez mieszkańców. "Część głosów była zarejestrowana błędnie na inne projekty, część projektów w ogóle nie została zarejestrowana w ramach tych oddawanych głosów, część była poprawnie oddana" - wyjaśnił Jarosław Wasilewski. Błędy powstały mimo że mieszkańcy prawidłowo oddali głosy.

Nie powtarzamy głosowania, nie uruchamiamy ponownie karty elektronicznego głosowania, tylko wykorzystujemy te dane, które udało nam się zachować, czyli są to dane osobowe i adresy mailowe, z których to głosowanie nastąpiło i będziemy celować spersonalizowane linki do adresów mailowych oddanych poprawnie głosów w głosowaniu elektronicznym - podkreśliła dyrektor Centrum Aktywizacji Społecznej Urszula Dmochowska. 

Osoby te będą proszone o uzupełnienie tylko tych danych, których urzędowi brakuje. Linki te mieszkańcy dostaną w poniedziałek.

Ok. 30 tys. osób oddało głos w formie papierowej 

Magistrat zamierza podać wyniki głosowania w budżecie obywatelskim do 9 listopada. Urszula Dmochowska poinformowała, że w tradycyjnej papierowej formie na projekty w budżecie obywatelskim 2019 głosy oddało ok. 30 tys. osób. Podkreśliła, że głosowanie zakończyło się w terminie, ci którzy oddali głosy elektronicznie - z powodu błędu - będą je uzupełniać, potwierdzać raz jeszcze.

Aplikacja była używana w poprzednich głosowaniach w ramach budżetu obywatelskiego, była jedynie aktualizowana tak, by odpowiadała nowym rozwiązaniom czy zasadom, wymaganiom w głosowaniu. Jarosław Wasilewski powiedział, że błąd w oprogramowaniu "niestety się zdarzył". "Oprogramowanie bywa zawodne" - zaznaczył. Dodał, że firma stara się teraz opracować narzędzie, które pozwoli dokończyć głosowanie, potwierdzić oddane głosy.

93 zakwalifikowane projekty

W głosowaniu mieszkańcy mogli oddawać głosy na 93 zakwalifikowane projekty. Do podziału z budżetu miasta na 2019 r. będzie 10 mln zł. Projekty są podzielone na cztery kategorie: projekty ogólnomiejskie (pula 3 mln zł), osiedlowe (z 19 miejskich osiedli - 4 mln zł), oświatowe (2 mln zł) oraz w ramach tzw. zielonego budżetu ( 1 mln zł).

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęło się głosowanie nad ponad 20 propozycjami do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Suwałk

25.10.2018, 11:46

Do podziału jest 2,6 mln zł. Propozycje składali suwalczanie.


W Białymstoku ostatni dzień głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego

17.10.2018, 08:16

W formie papierowej w godzinach pracy urzędu, internetowo - do północy. W środę (17.10) mija termin głosowania na projekty do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.


Budżet Obywatelski Łomży - mieszkańcy wybrali projekty

15.10.2018, 10:59

Mieszkańcy Łomży wybrali co chcą zrobić w przyszłym roku z pieniędzy budżetu obywatelskiego. Tradycyjnie już miasto podzielono na trzy dzielnice (Centrum, Łomżyca oraz Południe) i osobno głosowano na zadania w każdej z nich.


Ponad 90 propozycji - białostoczanie mogą głosować na projekty do budżetu obywatelskiego

3.10.2018, 08:02

Białostoczanie już mogą głosować na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Jest ich ponad 90. To największa liczba projektów z dotychczasowych edycji. Do podziału jest 10 milionów złotych.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok