Radio Białystok | Wiadomości | Polacy wybrali władze samorządowe
autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Ewelina Buczyńska, Renata Reda, Wojciech Szubzda, Źmicier Kościn
W niedzielnych (21.10) wyborach samorządowych lokale wyborcze były otwarte od 7:00 rano. Po zakończeniu głosowania o 21:00 sondażowe wyniki podały stacje telewizyjne. Na całościowe, oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać być może kilka dni.
Głosowanie w Podlaskiem rozpoczęło się zgodnie z planem
Głosowanie w województwie podlaskim rozpoczęło się zgodnie z planem. Nie było opóźnień przy otwarciu lokali wyborczych. W całym regionie jest 959 miejsc, w których oddać można głos na radnych i wójtów, burmistrzów i prezydentów.
21 incydentów dotyczących wyborów samorządowych zgłosili policji mieszkańcy województwa podlaskiego. Jak informuje rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa - chodzi głównie o niszczenie i zrywanie plakatów wyborczych. Był też przypadek umieszczenia informacji o kandydacie na portalu społecznościowym. Ponadto ktoś roznosił ulotki wyborcze, zostawiając je przed drzwiami do mieszkań.
Zgłoszenia o incydentach pochodziły z Białegostoku, Łomży, Bielska Podlaskiego i Hajnówki.
Policjanci w całym kraju odebrali 416 zgłoszeń dotyczących incydentów wyborczych.
3 osoby są zatrzymane - to ludzie, którzy wynosili lub niszczyli karty do głosowania. Trzecia z tych osób zachowywała się agresywnie w lokalu wyborczym. Był to 35-letni pijany mężczyzna zatrzymany w Boguszycach w powiecie łomżyńskim. Miał ponad dwa promile alkoholu w organiźmie.
Głosowanie w Białymstoku
To obywatelski obowiązek, a ci, którzy nie głosują nie powinni później narzekać. Tak mówią białostoczanie, którzy już byli w lokalach wyborczych. Jak na razie najwięcej ludzi oddaje głosy tuż po mszach świętych.
Głosowanie w Łomży
W Łomży tradycyjnie największy ruch w lokalach wyborczych jest po niedzielnych mszach. Więcej wyborców wybiera się na głosowanie po południu, ale są i tacy, którzy od tego rozpoczęli swój dzień.
W Łomży uprawnionych do głosowania jest ponad 48,5 tys. osób, którzy mogą oddawać swoje głosy w 32 obwodowych komisach wyborczych.
To przejaw patriotyzmu - mówią mieszkańcy Sokółki
To obywatelski obowiązek i przejaw patriotyzmu. Tak o głosowaniu w tegorocznych wyborach wypowiadają się mieszkańcy gminy Sokółka, którzy wieczorem wychodzą z lokali wyborczych:
W całej gminie Sokółka uprawnionych do głosowania jest ponad 20 tys. osób, którzy mogą oddawać swoje głosy w 17 obwodowych komisjach wyborczych.
Każdy głos jest ważny - przekonują mieszkańcy gminy Supraśl
Każdy głos jest ważny - przekonują już ci, którzy głosowali w gminie Supraśl. Dodają, że wybory mają wpływ na ich najbliższe otoczenie.
W gminie Supraśl mieszkańcy mogą oddawać swój głos w lokalach wyborczych w Supraślu, Ogrodniczkach, Sokołdzie, Sobolewie i Zaściankach. Lokale wyborcze są czynne - tak jak i w całej Polsce do 21:00.
Głosowanie w Michałowie
Traktują to jako obywatelski obowiązek i nie wyobrażają sobie opuszczenia wyborów. Mieszkańcy Michałowa od samego rana biorą udział w głosowaniu na kandydatów do władz samorządowych.
W Michałowie o fotel burmistrza ubiega się pięciu kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest nieco ponad 5,5 tysiąca osób.
Wybory samorządowe w Bielsku Podlaskim przebiegają spokojnie
Spokojnie przebiegają wybory samorządowe w Bielsku Podlaskim. Jak informuje przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Jerzy Maksimiuk, nie odnotowano żadnych incydentów.
Frekwencja wyborcza na 12:00 wyniosła 16,86 procent.
W Bielsku Podlaskim uprawnionych do głosowania jest prawie 21 tysięcy osób.
Głosowanie w Orli
Są to wybory szczególnie ważne dla małych gmin. Tak mówili mieszkańcy Orli, którzy przyszli oddać swój głos w wyborach samorządowych. Jak zaznaczają, władza lokalna jest ludziom najbliższa.
Tradycyjnie najwięcej ludzi oddawało głos po nabożeństwach w cerkwiach. W niektórych lokalach gminy Orla można było zauważyć nawet kolejki głosujących.
To obowiązek, który powinien spełnić każdy - mówią mieszkańcy Grajewa
Żeby mieć prawo do narzekania na władzę, trzeba najpierw zagłosować - mówi wielu z głosujących mieszkańców Grajewa. Dodają także, że jest to obowiązek, który powinien spełnić każdy. Bo od tego zależy nasza przyszłość.
W Grajewie można głosować w 14 lokalach wyborczych.
Głosowanie w Siemiatyczach
17,99 procent wyniosła o 12:00 frekwencja wyborcza w Siemiatyczach. Głosowanie przebiega spokojnie - informuje przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Małgorzata Radziszewska.
W Siemiatyczach jest ponad 12 tysięcy wyborców, a obwodów do głosowania 10.
Głosowanie to lekcja demokracji - uważają mieszkańcy Hajnówki
Jest to lekcja demokracji. Tak mówią mieszkańcy Hajnówki po wyjściu z lokali wyborczych. Niektórzy przyszli oddać swój głos wraz z dziećmi.
W Hajnówce jest uprawniono do głosowania prawie 17,5 tysiąca wyborców. Na terenie miasta jest czynnych 15 lokali wyborczych.
Od tego zależy nasza przyszłość - mówią mieszkańcy Kolna
Trzeba głosować, bo od tego zależy nasza przyszłość - mówią mieszkańcy Kolna. Mieszkańcy do urn idą przede wszystkim przed lub po mszach i wtedy trzeba poczekać w kolejce przed oddaniem głosu. Ale warto spędzić chwilę, żeby spełnić swój obowiązek - mówią wychodzący z lokali wyborczych.
W Kolnie można głosować w 10 lokalach wyborczych.
Konferencje prasowe PKW
W dniu wyborów, PKW zaplanowała cztery konferencje prasowe. Pierwsza z nich odbyła się o 10:00, druga o 13:30 i dotyczyła stanu na godz. 12.00. W ciągu dnia PKW poda jeszcze informację o frekwencji o 18:30 (stan na godz. 17:00).
Kolejna konferencja prasowa odbędzie się już po zakończeniu głosowania, o 21:30. Wówczas PKW poda informację o zamknięciu lokali wyborczych i ewentualnych incydentach.
Wieczór wyborczy w Polskim Radiu Białystok
Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po 21:00 na naszej antenie rozpocznie się wieczór wyborczy. Będziemy komentować pierwsze sondażowe wyniki wyborów, odwiedzimy również kandydatów w białostockich sztabach wyborczych.
Po 21:00 stacje telewizyjne TVP, Polsat oraz TVN podadzą wyniki wyborów oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.
Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, o frekwencji wyborczej oraz o wynikach poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w 10 miastach Polski - Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i Kielcach.
Badanie przeprowadzi firma Ipsos przed 1160 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.
Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW: wizualizacja wyborów samorządowych.
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada.