Radio Białystok | Wiadomości | Kosmos na wyciągnięcie ręki – Planetobus przyjedzie do Bielska Podlaskiego
Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać i czy warto? Tego będzie można dowiedzieć się w czwartek (11.10) w Bielsku Podlaskim.
Miejscowość odwiedzi Planetobus. To mobilne planetarium z Centrum Nauki Kopernik, które podróżuje po całej Polsce i ma odwiedzić 20 małych szkół. Przez dwa najbliższe dni Planetobus będzie można zwiedzać w Szkole Podstawowej nr 3.
Mobilne planetarium to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku zmieści się 30 – 35 osób.
Na półokrągłym „suficie” widzowie będą oglądać prowadzone na żywo pokazy astronomiczne. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzą także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, co na niej robią astronauci.
Jeśli pogoda dopisze, wieczorami organizowane będą także obserwacje nieba z wykorzystaniem lornetek i teleskopów.
Projekt realizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W biały dzień można zobaczyć niebo pełne gwiazd. Mobilne planetarium gości w czwartek (20.09) w Sokółce. To duży namiot, w którym oglądać można pokazy astronomiczne.
Dlaczego zajmujemy się gwiazdami i po co? Czy tylko dlatego, aby znaleźć inne cywilizacje albo ewentualne zagrożenie dla Ziemi, tak jak teraz z uwagą śledzimy los asteroidy Bennu?
Gabriel Murawski - pochodzący z Suwałk astronom-amator - stał się współodkrywcą pozasłonecznej planety. To bardzo duże osiągnięcie, bo odkrywcami zostają zazwyczaj wyłącznie astronomowie zawodowi.
Letnie noce, a szczególnie pierwsza połowa sierpnia, to najlepsza pora na wypatrywanie spadających gwiazd. Na niebie pojawia się wtedy rój meteorów - Perseidów.