Radio Białystok | Wiadomości | W tym roku nie uda się wymienić pieców w domach białostoczan
Mimo wcześniejszych deklaracji o szybkiej realizacji projektu – w tym roku nie uda się rozpocząć wymiany przestarzałych pieców w domach białostoczan.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Chodzi o miejski projekt walki ze smogiem, w którym 450 rodzin miało otrzymać albo kolektory słoneczne, albo nowoczesne piece na gaz. Po niemal dwóch latach od ogłoszenia projektu rozpoczęto jedynie montaż pierwszych instalacji solarnych. Natomiast w tym roku na pewno nie uda się wymienić żadnego z pieców, bo właśnie unieważniono przetarg na tą inwestycję. Kłopoty nie oznaczają fiaska projektu – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
- I tak by nie było wymiany przed tym sezonem, dlatego, że sezon grzewczy się zaczyna, to trwałoby dosyć długo. Dlatego i tak ten program jest do końca 2019 roku. Wymiana kotłów i tak odbywałaby się na wiosnę. Teraz już, w tej chwili jest za późno. Najprawdopodobniej przetarg zostanie powtórzony, z uwagi na to, że oferent nie złożył wymaganych dokumentów, ale jeszcze to nie zostało oficjalnie ogłoszone - mówi Tadeusz Truskolaski.
Białostocki program wymiany pieców i montażu instalacji solarnych będzie kosztował ponad 8 milionów złotych. Większość tej kwoty to dotacje unijne. By nie stracić pieniędzy projekt musi się zakończyć do końca przyszłego roku.
O pieniądze m.in. na termomodernizację czy wymianę starych pieców na nowe mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych.
Ma być bardziej ekologicznie i taniej - w ponad 200 domach w Grajewie będą zamontowane instalacje solarne. Mają zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w mieście - mówi burmistrz Dariusz Latarowski.
Dzięki tej decyzji powietrze w gminie Supraśl ma być czystsze. Radni przyjęli tzw. "uchwałę piecową".