Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 20 wydarzeń kulturalnych - rozpoczyna się V Festiwal Teatralny ODE
Ta impreza co roku dostarcza wielu teatralnych wrażeń osadzonych w kontekście białoruskim. Rozpoczyna się V Festiwal Teatralny ODE.
Artyści odwiedzą Białystok, Bielsk Podlaski i Hajnówkę. Pokażą spektakle czerpiące z lokalnego kolorytu. W sumie zaplanowano ponad 20 wydarzeń.
Idea Festiwalu ODE zapisana jest w samej nazwie imprezy. "ODE" znaczy - tutaj, dlatego festiwal sięga do tego, co dla regionu charakterystyczne: do różnorodności, 'białoruskości', prawosławia, 'pograniczności' przejawiającej się w miksie kultur: polskiej i białoruskiej, do ciągle żywych dialektów.
- mówi Joanna Troc z Fundacji Teatr Czrevo
W tym roku zobaczymy m.in. nowy spektakl Teatru Czrevo - wynik transgranicznej współpracy artystów z Podlasia i z Białorusi. "Pozory", to ekspresjonistyczny seans wystawienia ciała na próbę, zainspirowany postacią kalekiej, XIX-wiecznej rosyjskiej poetki – Julii Żadowskiej, której wiersze znajdują się w podlaskich “Bohohłaśnikach”. W spektaklu występuje Joanna Troc z podlaskiego Teatru Czrevo.
W tym roku organizatorzy festiwalu w sposób szczególny zadbali też o najmłodszą publiczność.
Teatr Czrevo pokaże znany i lubiany przez podlaską publiczność spektakl lalkowy „Wilczek Milczek”, na podstawie tekstu białostockiego autora Bogdana Dudko. Aktorzy Teatru Czrevo przeprowadzą również warsztaty i czytanie performatywne bajek z podlaskiego bestselleru „Kazki po-svojomu”. Będziemy również gościć dwa teatry z Mińska. Teatr „Kartonka”, pokaże bajkę Zoji Kieńko „Ki, moj miły Ki” o przyjaźni wielkiego Wieloryba i małego Łuskowca. Drugim teatrem z Białorusi będzie Teatr Horada siabroŭ, który jest własną inicjatywą dwójki aktorów Akademickiego Teatru im. Janki Kupały. Tworzą oni spektakle interaktywne, zachęcające młodą publiczność do wspólnego działania.
Tradycją Festiwalu jest prezentacja białoruskich grup nieprofesjonalnych, działających na Podlasiu. Teatr z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce zaprezentuje spektakl poświęcony postaci wyjątkowego duchownego prawosławnego – ojca Konstantego Bajko – teologa, nauczyciela, lekarza. Służył w bardzo trudnych realiach XX wieku. W takich czasach imponował odwagą, zdolnością niezależnego myślenia i bezkompromisowego świadczenia o swojej wierze. Spektakl będziemy mogli zobaczyć w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku.
„Sąsiedzi których nie ma” - to kolejny ważny spektakl, poruszający temat lokalnej historii, polsko-białorusko-żydowskich sąsiedzkich relacji. Przedstawienie młodzieży działającej przy Teatrze w Teremiskach powstało na podstawie wywiadów zebranych i opublikowanych w Wirtualnym Muzeum Historii Żydów w Białowieży.
Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny.