Radio Białystok | Wiadomości | Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę w republikach bałtyckich [zdjęcia]
Papież Franciszek rozpoczął czterodniową wizytę apostolską w krajach nadbałtyckich. W sobotę i niedzielę (22-23.09) będzie przebywał na Litwie, w poniedziałek na Łotwie, a we wtorek w Estonii.
Papież Franciszek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do Wilna, stolicy Litwy, powiedział, że odwiedza ten kraj w szczególnym momencie, gdy obchodzi on stulecie odzyskania niepodległości. Przywołał też pielgrzymkę św. Jana Pawła II sprzed 25 lat.
Ta pielgrzymka jest nam bardzo potrzebna - mówią młodzi Litwini, którzy wybierają się na sobotnie spotkanie z papieżem. W kraju, gdzie 80 proc. mieszkańców to katolicy, tylko 10 proc. to osoby praktykujące.
W przemówieniu do władz Litwy podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim w Wilnie papież podkreślił: "Powodem do radości i nadziei jest fakt, że rozpoczynam tę pielgrzymkę w krajach bałtyckich na ziemi litewskiej, która, jak się wyraził św. Jan Paweł II, jest +milczącym świadkiem żarliwego umiłowania wolności religijnej+". Franciszek zacytował słowa wypowiedziane przez papieża Polaka w Wilnie w 1993 roku.
Posłuchaj reportażu Wojciecha Szubzdy z wizyty papieża Franciszka w Polsce
Franciszek przypomniał, że "na przestrzeni swoich dziejów Litwa potrafiła udzielać gościnności, zaakceptować, przyjmować ludy różnych grup etnicznych i religii".
Wszyscy znaleźli na tych ziemiach miejsce do życia: Litwini, Tatarzy, Polacy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, katolicy, prawosławni, protestanci, starowiercy, muzułmanie, żydzi. Mieszkali razem i w pokoju, aż do nadejścia ideologii totalitarnych, które skruszyły zdolność gościnności i zharmonizowania różnic, siejąc przemoc i nieufność - oświadczył papież.
Wilno przywitało papieża chłodną i deszczową pogodą, co na pewno nie sprzyja spotkaniom na świeżym powietrzu. Główne ulice zdobią flagi Litwy oraz Watykanu, ale dekoracje są znacznie skromniejsze niż te, które widzieliśmy w Polsce podczas papieskich wizyt. O tym, że pojawi się tu Franciszek świadczy raczej obecność wielu policjantów na ulicach, oraz barierki ustawione wzdłuż tras przejazdu papamobile.
Franciszek modlił się w Ostrej Bramie
W przemówieniu wygłoszonym z okna kaplicy, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Franciszek powiedział: "Jesteśmy przed Ostrą Bramą, będącą jedyną pozostałością po murach obronnych tego miasta, służących, by strzec przed wszelkim niebezpieczeństwem i prowokacją".
Przypomniał, że w 1799 roku mury zostały zniszczone w całości i pozostała tylko ta brama.
"Już wówczas był w niej umieszczony obraz Dziewicy Miłosierdzia, Świętej Matki Boga, która zawsze jest gotowa nas ratować, przyjść nam z pomocą" - mówił papież. Podkreślił, że Matka Boża naucza, że "można bronić nie atakując, że można być roztropnym bez niezdrowej nieufności wobec wszystkich".
Kiedy zamykamy się w obawie przed innymi, gdy budujemy mury i barykady, odcinamy się ostatecznie od Dobrej Nowiny Jezusa, który prowadzi dzieje i życie innych. W naszej przeszłości wybudowaliśmy nazbyt wiele twierdz, ale dzisiaj odczuwamy potrzebę, by spojrzeć sobie w twarz i rozpoznać siebie jako bracia, aby iść razem, odkrywając i doświadczając z radością i pokojem wartość braterstwa - ostrzegł papież.
13-letni Olek Jaworowski z Łomży otrzymał różaniec od papieża
Papież Franciszek przejeżdżając ulicami Wilna od Kaplicy Ostrobramskiej na spotkanie z młodzieżą na Placu Katedralnym, pobłogosławił chorych z Wileńskiego Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki, które prowadzi polska zakonnica Michaela Rak.
Hospicjum znajdowało się na szlaku przejazdu papamobile. Mijając je, papież wysiadł z samochodu i podszedł do chorych wyniesionych na łóżkach przed budynek.
Franciszek pochylił się nad każdym z chorych. Spotkał się nie tylko z chorymi, ale też z ich znajdującymi się obok bliskimi.
Różaniec od papieża otrzymał także 13-letni Olek Jaworowski z Łomży, który walczył z nowotworem.
To spontaniczne spotkanie miało wiele polskich akcentów, gdyż zespół tej placówki opieki paliatywnej i jego wolontariusze to w większości Polacy. Powiewały polskie flagi, słychać było polską mowę i wygłaszane po polsku podziękowania dla papieża.
W niedzielę Franciszek będzie w Kownie, gdzie odprawi uroczystą mszę dla wielu tysięcy pielgrzymów z Litwy, Białorusi, Rosji i Polski.