Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież Wszechpolska przeciwko ACTA 2
Białostoccy działacze Młodzieży Wszechpolskiej sprzeciwiają się tak zwanej ACTA 2.
Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. W środę (19.09) pod białostocką siedzibą Platformy Obywatelskiej działacze Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowali protest. Jak mówi Hubert Ignatowicz ze stowarzyszenia, miejsce zgromadzenia nie było przypadkowe.
Chodzi o to, że wśród głosujących europarlamentarzystów, Platforma Obywatelska praktycznie murem stanęła za przegłosowaniem tej dyrektywy. Co w efekcie wskazuje na ich ogromną hipokryzję. Bo dwa miesiące przed tym głosowaniem, Platforma zarzekała się, że chce bronić wolności w Internecie, mówiła, że nie ustąpi, że będą głosowali przeciw. I zagłosowali za
- mówi Hubert Ignatowicz.
W jego ocenie dyrektywa ma ograniczyć wolność w internecie.
Internet swoją siłę i pozycję wśród mediów zajął dzięki swojej wolności, dzięki temu, że informacje można podawać szybko, bez żadnych ograniczeń i są one bardzo łatwo poddawane pod weryfikację. Niektóre punkty tej dyrektywy są stworzone tak, że pod pozorem ochrony praw artystów, tak naprawdę można je wykorzystać do cenzury Internetu. Weryfikacja informacji stanie śię praktycznie niemożliwa, ponieważ artykuły tam zawarte dotyczą między innymi konieczności uiszczania opłaty za wykorzystywanie różnych źródeł
- dodaje Hubert Ignatowicz.
Dyrektywa Acta 2 wzbudza wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy uważają, że regulacje doprowadzą m.in. do cenzury w sieci. Zwolennicy dyrektywy twierdzą, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.
Uważają, że nowe przepisy wprowadzą cenzurę w internecie.
Jak mówią, nie zgadzają się na cenzurę w internecie. W całym kraju, także w naszym regionie, odbyły się protesty przeciwko nowej dyrektywie Unijnej Europejskiej, nazywanej ACTA 2.
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni mówił w Polskim Radiu Białystok, że nie wszystko w sprawie ACTA zostało zdecydowane. Jak zapewniał, jeśli debata pokaże zagrożenia i słabości, to nie dojdzie do ratyfikacji umowy. Minister dodał, że Polska może wpłynąć na decyzję Parlamentu Europejskiego.
Przeciwnicy ACTA po raz drugi wyszli na ulice Białegostoku. Przeciwko podpisanej przez rząd międzynarodowej umowie protestowało kilkadziesiąt osób, a nie jak wcześniej zadeklarowano 7,5 tysiąca.