Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 150 podlaskich szkół nie skorzystało z programu "Aktywna Tablica"
Co trzecia podlaska szkoła podstawowa wciąż nie skorzystała z ministerialnego programu "Aktywna Tablica".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Interaktywne tablice, monitory czy rzutniki
Od ubiegłego roku resort edukacji zwraca 80 procent kosztów zakupu sprzętu multimedialnego ułatwiającego naukę. Chodzi o projektory multimedialne, ekrany dotykowe czy tablety, które szkoła może otrzymać za 3,5 tysiąca złotych wkładu własnego.
Tymczasem na blisko 450 szkół podstawowych w regionie, z programu nie skorzystało jeszcze prawie 150 placówek.
Szkoły nie mają dostępu do szybkiego Internetu
Okazuje się, że barierą jest brak dostępu do szybkiego Internetu – mówi Krzysztof Sochoń z Podlaskiego Kuratorium Oświaty. Wyjaśnia, że pierwsze dwie edycje programu zakładały, że szkoła musiała mieć dostęp do łącza o prędkości przynajmniej 30 mb/s. Wiele szkół z Podlaskiego nie dysponuje takim łączem, bo brakuje dostawców. Dlatego podczas trzeciej edycji projektu "Aktywna Tablica" zmieniono kryteria tak, by szkoły mogły jedynie zadeklarować podłączenie do szybkiej sieci nie później niż do końca 2019 roku.
Co ciekawe, w Podlaskiem od 2016 roku istnieje szkieletowa sieć szerokopasmowego Internetu, którą zarządza Urząd Marszałkowski. Problem w tym, że wciąż jest to jedynie infrastruktura podstawowa, a tylko nieliczni operatorzy chcą korzystać z gotowych światłowodów i niechętnie dostarczają szybkie łącze do poszczególnych, często rozproszonych gospodarstw – mówi dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk.
Będą zmienione kryteria
Nabór do trzeciej edycji programu "Aktywna Tablica" rozpocznie się w przyszłym roku. Jest szansa, że po zmienionych kryteriach, pozostałe szkoły z podlaskiego będą mogły z niego skorzystać.
Dzięki tym pieniądzom mieszkańcy województwa podlaskiego będą mogli dowiedzieć się m.in. jak bezpiecznie korzystać z internetu. 22 gminy z regionu dostały pieniądze na bezpłatne szkolenia w programie "Ja w internecie".
Suwalskie szkoły znalazły się w gronie stu placówek z całego kraju, objętych pierwszym etapem programu Ministerstwa Cyfryzacji - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Z sieci szkoły będą korzystać bez ponoszenia żadnych opłat.
Nauczyciele i uczniowie ze 186 podlaskich szkół mogą w jeszcze większym stopniu niż dotychczas korzystać na lekcjach z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych dzięki interaktywnym tablicom, monitorom czy rzutnikom.