Radio Białystok | Wiadomości | 79. rocznica napaści sowieckiej na Polskę
17 września 1939 roku na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona. Za tą napaścią, nazywaną czwartym rozbiorem Polski, szły represje, kolejne wywózki Polaków i mord w Katyniu.
17 września 1939 r. – kolejna tragiczna data w naszej historii
W różnych częściach naszego regionu można było usłyszeć syreny alarmowe. W Białymstoku zawyły w południe. Wtedy też prezydent miasta złożył kwiaty na Cmentarzu Wojskowym. Mówił, że 17 września, to po 1 września 1939 r. "kolejna tragiczna data w naszej historii". Było to "wbicie noża" przez Sowietów w plecy Polaków - podkreślił.
Rano, kwiaty na Cmentarzu Wojskowym i przed Pomnik Mordu Katyńskiego w parku Planty, złożyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i przewodniczący Rady Miejskiej w Białymstoku Mariusz Gromko. Podkreślał, że trzeba pamiętać "o tym ogromie cierpień" w szczególności - jak dodał - na Ziemi Białostockiej, która do 22 czerwca 1941 roku podlegała aneksji sowieckiej.
To nietypowa lekcja historii - Peleton Pamięci w Białymstoku
Obchody upamiętniające ofiary wydarzeń sprzed 79 lat trwały w Białymstoku od kilku dni. Np. w niedzielę odbył się Peleton Pamięci - wieczorny spacer na rowerach i rolkach po miejscach w mieście, związanych z okresem sowieckiej agresji na Polskę. Po raz drugi zorganizowało go Muzeum Pamięci Sybiru.
Posadzenie Dębu Pamięci i uroczysta msza w Łomży
Uruchomienie syren alarmowych, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków, symboliczne posadzenie Dębu Pamięci i msza złożyły się na obchody 17. września w Łomży.
Wśród delegacji składających kwiaty pod pomnikiem w Dolinie Pamięci nie zabrakło także Sybiraków z Łomży, Kolna i Wysokiego Mazowieckiego. Przed mszą celebrowaną przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego, w niebo wypuszczono prawie 600 gołębi, a Prezydent Łomży symbolicznie posadził Dąb Pamięci, który ma honorować mieszkańców ziemi łomżyńskiej, wywiezionych, zmarłych i pomordowanych na Sybirze.
W programie uroczystości znalazło się również wręczenie odznaczeń. Wśród uhonorowanych medalem "Pro Patria" znalazł się Urząd Miejski w Łomży.
Zambrowska młodzież pamiętała o 79. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę
Na uroczystości zorganizowane przez Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości złożyło się przypomnienie wydarzeń sprzed 79 lat i złożenie kwiatów przed Dębami Pamięci. Każda ze szkół prowadzonych przez powiat w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej zasadziła na własnym terenie drzewa poświęcone konkretnym żołnierzom - Zespół Szkół Nr 1 ma ich sześć, Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości - pięć, a Zespół Szkół Ogólnokształcących - dwa.