Radio Białystok | Wiadomości | Trzej żołnierze AK upamiętnieni w Ejszyszkach na Litwie
W niewielkiej miejscowości Ejszyszki w rejonie solecznickim na Litwie pochowano szczątki trzech żołnierzy AK, które zostały odnalezione podczas prac prowadzonych przez IPN.
Uroczysty pochówek z honorami wojskowymi poprzedziła msza święta pogrzebowa w miejscowym kościele. Udział w niej wzięli przedstawiciele władz Polski i Litwy oraz żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Przybyło też wielu mieszkańców Ejszyszek i okolicy. Byli kombatanci, harcerze oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych.
Zidentyfikowano szczątki jednego z żołnierzy
W kwaterze wojskowej w Ejszyszkach spoczęły szczątki kaprala Edwarda Buczka ps. Grzybek, który poległ w walce z oddziałami strzelców górskich Wehrmachtu 1 sierpnia 1944 r. Szczątki dwóch pozostałych żołnierzy nie zostały zidentyfikowane. - Wierzę, że tożsamość pozostałych również niedługo poznamy - powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.
W czasie prac ekshumacyjnych odnaleziono też przedmioty należące do żołnierzy. Jeden z nich - bardzo symboliczny - zaprezentował mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.
"To początek naszych działań"
Instytut Pamięci Narodowej będzie kontynuował prace w okolicach Ejszyszek.
Pracujemy tutaj na terenie dawnych Kresów po to, by odnajdywać szczątki Polaków, którzy tutaj zginęli. Spełniamy tym swoją powinność odnajdując ich szczątki i następnie godnie chowając. Jest to dowód na to, że pamiętamy o swoich przodkach. Zginęło tu wielu Polaków, dlatego nie jest to koniec, a początek naszych działań - dodał Krzysztof Szwagrzyk.
- To jest zadanie nie na jedno pokolenie. (...) Jest tyle miejsc, które powinniśmy znaleźć. Czynimy to, co jest w naszej mocy. Spełniamy swój obowiązek - powiedział Szwagrzyk.
Ejszyszki to kilkutysięczna miejscowość w okolicach Puszczy Rudnickiej. W trakcie wojny wielu mieszkańców tej miejscowości było żołnierzami Armii Krajowej.
W 2017 i 2018 roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w porozumieniu ze stroną litewską prowadziło prace poszukiwawcze i ekshumacje na terenie Wileńszczyzny. Zostało wytypowanych ponad 100 miejscowości, gdzie zginęli żołnierze AK. Prace trwają. W poszukiwaniach ważną rolę odgrywają mieszkańcy Wileńszczyzny, którzy m.in. wskazują miejsca możliwych pochówków.