Radio Białystok | Wiadomości | Narodowe Czytanie 2018 - w tym roku "Przedwiośnie" Żeromskiego [zdjęcia]
8 września wszyscy czytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywa się w rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, opublikowana w 1924 r. Jak podkreślono na oficjalnej stronie prezydenta, "pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej". Powieść doczekała się dwóch ekranizacji: z 1929 r. w reżyserii Henryka Szaro i z roku 2001, wyreżyserowana przez Filipa Bajona.
"Przedwiośnie" w Polskim Radiu Białystok
Polskie Radio Białystok również obchodzi "Narodowe Czytanie". Na antenie dzieło Stefana Żeromskiego czytają synoptycy Białostockiego Biura Meteorologicznego.
"Przedwiośnie" w języku esperanto
Po południu, od około 15:00 w Centrum Zamenhofa przy ulicy Warszawskiej, można posłuchać pierwszego w historii wydania powieści "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w języku esperanto.
Narodowe Czytanie na Rynku Kościuszki
W Białymstoku zainaugurowano Narodowe Czytanie na Rynku Kościuszki - zaproszeni goście ze świata polityki i kultury oraz mieszkańcy czytali fragmenty powieści oraz wybrane teksty z Antologii Niepodległości. Przygotowano też konkursy z nagrodami i występ Kurpi Zielonych. Książnica Podlaska - organizator wydarzenia - zaprasza na Narodowe Czytanie także do swoich filii.
Nauczyciele czytają Żeromskiego
Akcja Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego odbyła się także w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Czytane fragmenty lektury zobrazowały kadry filmu Filipa Bajona.
Podczas imprezy zaplanowano także wernisaż prac plastycznych Marii Roszkowskiej pt. "Polskie kwiaty”. W programie znalazła się także prezentacja księgozbioru biblioteki pedagogicznej w formie wystawy "Książka dla seniora”.
Narodowe Czytanie na Długiej w Łomży
Kilkadziesiąt osób czytających i kilkuset słuchaczy wzięło udział w Narodowym Czytaniu w Łomży. Fragmenty "Przedwiośnia" na deptaku przed Miejską Biblioteką Publiczną prezentowali miedzy innymi prezydent miasta, parlamentarzyści, nauczyciele i uczniowie łomżyńskich szkół oraz osoby zaprzyjaźnione z biblioteką.
Pomiędzy prezentacjami poszczególnych fragmentów były występy różnych kapel i konkursy ze znajomości treści powieści Żeromskiego. Podczas kilkugodzinnego spotkania rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny "Zaczytana Łomża", a na koniec wszystkich uczestników poczęstowano tortem.
Wspólne czytanie "Przedwiośnia" to pierwsze z kilkunastu wydarzeń, którymi Łomża zamierza uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Będą wśród nich wystawy, koncerty, debaty, prelekcje, spektakle, imprezy sportowe, ale także np. sadzenie Dębu Pamięci i czytanie tekstów nawiązujących do rocznicy w autobusach MPK.