Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie szkoły bez barier dla niepełnosprawnych
Przed nowym rokiem szkolnym coraz więcej białostockich placówek likwiduje bariery architektoniczne i ułatwia dostęp do budynków osobom niepełnosprawnym.
W I Liceum Ogólnokształcącym zamontowano wewnętrzną platformę przyschodową dla osób na wózkach. Za 3 tygodnie taka sama pojawi się w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych.
W I LO została zamontowana wewnętrzna platforma przyschodowa dla osób na wózkach. Za ok. 3 tygodnie taka sama pojawi się w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych. Miasto #Białystok sukcesywnie dostosowuje białostockie placówki oświatowe do potrzeb osób niepełnosprawnych. pic.twitter.com/fzN32arGx8
— Wschodzący Białystok (@WBialystok) 22 sierpnia 2018
Likwidacja barier architektonicznych w dwóch białostockich szkołach – przy ul. Brukowej i ul. Gen. J. Bema – polega na montażu zasilanych elektrycznie platform przyschodowych.
Udogodnienia dla niepełnosprawnych uczniów
Ponadto od strony wejścia do budynku i od strony parkingu przy Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych będą zbudowane pochylnie z kostki brukowej, ułatwiające przejazd osobom na wózkach. Inwestycje w obu placówkach kosztują ponad 195 tys. zł.
Montaż platform przyschodowych to nie jedyne inwestycje związane z dostosowaniem szkół do potrzeb niepełnosprawnych uczniów. Na przykład w Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 11, Zespole Szkół nr 16 i Szkole Podstawowej nr 42 uczniowie mają do dyspozycji specjalne windy. Natomiast w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 oraz w szkołach podstawowych nr 2, 19 i 34 już od 2016 roku działają elektryczne platformy przyschodowe.
150 osób z niepełnosprawnością, ich opiekunowie, ale też bezrobotni i ubodzy mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń i kursów.
Będzie pół miliona złotych więcej na świadczenia rehabilitacyjne i specjalistyczne dla niepełnosprawnych w Podlaskiem. Tyle na najbliższy kwartał przeznacza podlaski NFZ.
Miasto Białystok otrzymało 150 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na zlikwidowanie barier architektonicznych w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Dzięki temu osoby niepełnosprawne będą miały lepszy dostęp do tej placówki edukacyjnej.
W programie rozmawiamy o tym, czy i jak zmieniło się nauczanie niepełnosprawnych uczniów przez ostatnie 10 miesięcy i jakie jeszcze zmiany nas czekają.
Takie placówki działają w innych miastach, dlatego miejscy radni chcą, by były też w Białymstoku. Przyjęli stanowisko zobowiązujące prezydenta do utworzenia tzw. mieszkań wspomaganych.