Radio Białystok | Wiadomości | W tym roku mniej miodu - niektórzy pszczelarze podnoszą ceny
autor: Monika Kalicka
Nie tylko rolnicy narzekają na suche i gorące lato. Tegoroczne anomalie pogodowe dają się we znaki również pszczelarzom.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podlascy pszczelarze twierdzą, że dramatu jeszcze nie ma, ale zauważają, że niektórych rodzajów miodu (np. lipowego czy gryczanego) jest mniej. Niektórzy z nich - z uwagi na niewielkie zbiory podnieśli ceny miodu.
- Wydawałoby się, że taka ładna pogoda jest dobra dla pszczół, ale susza powoduje, że wysycha nektar w kwiatach i pszczoły nie mają co zbierać - podkreślają pszczelarze.
Dodają, że niektóre rośliny zakwitły wcześniej, inne - kwitną krócej, co spowodowało, że zbiory nakładają się na siebie. Pogoda ma ogromny wpływ nie tylko na ilość, ale i jakość miodu. Choć w tym roku jest go mniej, to jest lepszej jakości, bo jest w nim mniej wilgoci i dobrze się krystalizuje.
Pszczelarze dodają, że ważna jest też nadchodząca zima. Jeśli będzie krótka - nawet z ostrym mrozem - nie zaszkodzi to pszczołom. Jeśli będzie trwała długo - wtedy w ulach może zabraknąć pokarmu, a pogoda uniemożliwi pszczołom zbieranie nektaru.
Najlepsi podlascy pszczelarze prezentują się na XIX Tykocińskiej Biesiadzie Miodowej. W weekend (18-19.08) można w centrum miasteczka skosztować i kupić ich wyroby - nie tylko miód, ale pyłek kwiatowy, wosk, pierzgę czy propolis.
To akcja edukacyjna mająca pomóc w ratowaniu pszczół.
Chodzi o pielęgnowanie tradycyjnego miodobrania i uświadamianie ekologiczne ludzi.