Radio Białystok | Wiadomości | Poświęcono kamień węgielny pod budowę kaplicy w Potoce
W Potoce w gminie Michałowo poświęcono kamień węgielny pod budowę kaplicy ku czci św. Anny.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Świątynia ma upamiętnić ofiary tragedii sprzed 73 lat, kiedy to wieś została spalona przez oddział polskiego podziemia. Jak podkreślają mieszkańcy, to dla nich ważne wydarzenie.
W pożarze lub na skutek obrażeń zmarły 4 osoby, w tym 3 dzieci. Szwadronem, który 22 maja 1945 roku spalił Potokę, dowodził Zygmunt Błażejewicz pseudonim "Zygmunt".
Szwadron dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza był w Potoce również 16 maja 1945 roku, wtedy żołnierze zabili 4 mieszkańców wsi. Oddział należał do V wileńskiej brygady Armii Krajowej Obywatelskiej, którą dowodził Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".
We wsi Potoka była murowana cerkiew p.w. św. Jerzego Zwycięzcy, a także szkoła cerkiewna. Świątynia została zniszczona w czasie działań wojennych I wojny światowej. I już nie udało się jej odbudować.
Białoruskie obrzędy, tradycje i pieśni związane ze żniwami zaprezentowali młodzi aktorzy z zespołu "Antrakt" i ludowy zespół Wasiloczki. W ten sposób w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się w niedzielę (12.08) "Spasauskija zapusty".
W prawosławnym klasztorze w Supraślu obchodzono w piątek główne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach.
W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku zakończył się drugi etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków, zdobiących niegdyś główną monasterską cerkiew. Polichromie powstają przy wykorzystaniu oryginalnych technik pracy na mokrym tynku.
Jest patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy. Zaśnięcie św. Anny, matki Bogurodzicy, świętuje (7.08) Cerkiew prawosławna.