Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem już działają 4 centra zdrowia psychicznego - jedne z pierwszych w kraju
Cztery centra zdrowia psychiatrycznego - jako jedne z pierwszych w Polsce - zaczęły działać w Podlaskiem.
Funkcjonują w szpitalu wojewódzkim w Łomży, psychiatrycznym w Suwałkach oraz szpitalach w Grajewie i Hajnówce. Mają zapewnić chorym kompleksową opiekę psychiatryczną - mówi rzecznik Podlaskiego NFZ Rafał Tomaszczuk.
Podstawowym celem Centrów Zdrowia Psychicznego jest leczenie chorych, głównie w ich domach, a nie w szpitalu. Taki, środowiskowy model opieki wprowadzono np. we Włoszech i w Niemczech i tam znacząco spadła liczba hospitalizacji.
- dodaje Rafał Tomaszczuk
W domach, pacjentom będą pomagać tzw. asystenci zdrowienia - mówi koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego w Suwałkach doktor Marcin Wróbel.
Czyli osoby nienależące do personelu medycznego, które będą zatrudniane w Centrum jako opiekunowie i pomocnicy osób chorych psychicznie. Będą blisko tych osób, będą je wspierały, pomagały w różnych potrzebach. Ważne, aby taka osoba charakteryzowała się empatią, poważnym podejściem do swoich obowiązków.
- dodaje dr Marcin Wróbel
Podlaski NFZ zawarł umowy na psychiatryczne leczenie dorosłych pacjentów na trzy lata (do końca czerwca 2021 roku).
Centra powstały w ramach pilotażowego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Poza Podlaskiem działają też na Warmii i Mazurach. Do października w kraju ma powstać kolejnych 27 ośrodków.
Suwalczanie znajdujący się w kryzysie psychicznym mogą od lipca korzystać z Centrum Zdrowia Psychicznego. Usytuowano je wprawdzie w szpitalu, ale istotą jego działania jest leczenie z dala od oddziałów zamkniętych.
Szpitale w Kolnie, Mońkach i w Choroszczy oraz Białostockie Centrum Onkologii dostaną 15,5 mln z UE na inwestycje, remonty i doposażenie placówek medycznych.
Trzy podlaskie szpitale dostaną pieniądze na poprawę warunków leczenia. Zarząd województwa podlaskiego przyznał im ponad 13,5 miliona złotych unijnej dotacji na inwestycje.