Radio Białystok | Wiadomości | W Olmontach upamiętniono konfederatów barskich
Choć od tamtych wydarzeń dzieli nas 250 lat, pamięć mieszkańców Olmont pozostaje wciąż żywa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W niedzielę (15.07) uczcili oni konfederatów barskich, którzy walczyli i polegli na polach przylegających do dzisiejszych domów. Odsłonięto tam pamiątkową tablicę i poświęcono dwa krzyże - nowy i historyczny, który postawili mieszkańcy 140 lat temu.
Bitwa pod Olmontami koło Białegostoku odbyła się 13 lipca 1796 roku. Jak mówi organizator uroczystości, Jan Litwińczuk ze stowarzyszenia "Olmonty", był to pierwszy zryw szlachecki w obronie ojczyzny i wiary. W bitwie walczyły 4 tysiące konfederatów z ośmiuset żołnierzami rosyjskimi. Mimo przewagi, przegrali.
Członkowie stowarzyszenia "Olmonty" po odsłonięciu tablicy i krzyży zorganizowali także konferencję naukową poświęconą tamtym wydarzeniom.
Inspektorat Ochrony Środowiska nie wykrył żadnych zanieczyszczeń w glebie, ale sprawa zwierzęcych szczątków pozostawionych wzdłuż drogi w Olmontach nadal pozostaje niewyjaśniona.
"To prezent nie dla dzisiejszego solenizanta, ale dla całego społeczeństwa" - stwierdzili członkowie Łomżyńsko-Drohickiego Bractwa Kurkowego. 250. rocznicę utworzenia na Podolu związku zbrojnego konfederacji barskiej uczciło w niedzielę (4.03) bractwo.
O fascynującej historii poszukiwania i pierwszej w Polsce oficjalnej ekshumacji żołnierzy - ofiar powojennego terroru komunistycznego oraz o najnowszych ustaleniach historycznych opowie dr Marcin Zwolski z białostockiego oddziału IPN.
Archiwalna audycja z 1996 roku. Wówczas Społeczny Komitet Ekshumacji i Pochówku Zamordowanych Żołnierzy Polski Podziemnej doprowadził do pierwszej w Polsce, w pełni udokumentowanej i zatwierdzonej przez urzędy państwowe, ekshumacji żołnierzy niezłomnych w lesie koło Olmont.