Radio Białystok | Wiadomości | Białystok walczy z otyłością
Zajęcia sportowe, spotkania z dietetykiem i warsztaty kulinarne - między innymi to składa się na projekt "Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Skorzysta 60 osób
Białostoccy urzędnicy pozyskali na te działania 65,5 tys. zł z Ministerstwa Zdrowia, a skorzysta z nich 60 osób. Trwa nabór chętnych. Projekt skierowany jest do osób z potwierdzoną otyłością, czyli z BMI powyżej 30, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do aktywności fizycznej.
Udział bezpłatny
Bedą cztery grupy wsparcia, dwie dla mieszkańców 40+ i dwie dla seniorów powyżej 60. roku życia. W planie są zajęcia grupowe z dietetykiem i psychologiem oraz warsztaty kulinarne. Osoby 40+ będą mogły wziąć udział w grupowych zajęciach na siłowni z trenerem personalnym, a seniorzy - na basenie i z Nordic Walking. Udział jest bezpłatny.
Zgłoszenia do 6 lipca
Białostoczanie mogą zgłaszać się do projektu "Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” do 6 lipca. Spotkania odbywać się będą do końca roku. Szczegóły są na stronie bialystok.pl.
Ponad 20 lat temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała otyłość za chorobę prowadzącą m.in. do cukrzycy, chorób serca i udaru mózgu.
Ponad połowa Polaków uważa, że dieta jest jednym z najważniejszych działań, które możemy podjąć, żeby poprawić stan zdrowia. Mimo to ciągle jemy za mało ryb, ryżu, kasz oraz owoców i warzyw - wynika z danych CBOS-u.
Wyniki badań populacyjnych o stanie zdrowia mieszkańców są podstawą do planowania konkretnych działań, by zapobiegać skutkom chorób cywilizacyjnych - podkreślano w piątek (13.04) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku podczas międzynarodowej konferencji poświęconej takim badaniom.
Białystok Plus to unikalne badanie - tzw. populacyjne, w ramach którego specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chcą docelowo przebadać ok. 10 tys. osób. Efektem będzie diagnoza stanu zdrowia mieszkańców, która ma pomóc planować, np. jak zapobiegać chorobom albo identyfikować nowe czynniki ryzyka cukrzycy, otyłości albo raka.
6 tys. mieszkańców województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego ma skorzystać z programu profilaktyki udaru mózgu, który będzie realizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wraz z lekarzami rodzinnymi z Porozumienia Zielonogórskiego.
Ten problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale coraz częściej również dzieci i młodzieży. 22 maja to Europejski Dzień Walki z Otyłością.