Radio Białystok | Wiadomości | Sezon na przetwory w tym roku wcześniej niż zawsze?
Dżemy, soki, kompoty - do tej pory sezon na domowe przetwory owocowo-warzywne rozpoczynał się w końcu czerwca, a jego szczyt przypadał na lipiec i sierpień.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Upalna tegoroczna wiosna sprawiła, że w tym roku wiele owoców pojawiło się na straganach znacznie wcześniej. Wielu białostoczan zadaje sobie pytanie, kiedy rozpocząć robienie zapasów na zimę?
Wiosną eksperci prognozowali rekordowe zbiory. Susza sprawiła, że będą mniejsze - wciąż jednak owoców na rynku ma być dużo.
O najlepszy moment na robienie przetworów pytała białostoczan Dominika Dębska.
Jak wynika z danych Podlaskiej Izby Rolniczej, w jednej trzeciej podlaskich gmin nie powołano jeszcze komisji do szacowania strat spowodowanych przez suszę.
Kęska suszy dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.
Wyjątkowo wcześnie w tym roku, bo w pierwszych dniach czerwca, rozpoczęły się zbiory truskawek do zakładów przetwórczych. Rolnicy z okolic Bielska Podlaskiego narzekają jednak na suszę. Jej skutkiem są małe owoce i słabe plony. Plantatorzy nie są też zadowoleni z pierwszych cen owoców w skupie.
Twórczość wieszcza ukraińskiego narodu Tarasa Szewczenki miała duży wpływ na rozwój ukraińskiej świadomości narodowej w różnych regionach. W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku w Galicji (w granicach Austro - Węgier) tamtejsi Rusini stawali się Ukraińcami m. in. dzięki jego pracom literackim. Mówi o tym prof. Rostysław Radyszewśkyj z Uniwersytetu im. T. Szewczenki z Kijowa.