Radio Białystok | Wiadomości | Piąty bolid wyścigowy białostockich studentów na zawodach Formula Student

Piąty bolid wyścigowy białostockich studentów na zawodach Formula Student

25.06.2018, 15:12, akt. 15:24

Bolid wyścigowy skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej weźmie udział w zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student we Włoszech, na Węgrzech i w Czechach. To piąty bolid białostockich konstruktorów.

Piąty bolid wyścigowy białostockich studentów na zawodach Formula Student, źródło: Katarzyna Cichoń/Politechnika Białostocka
Piąty bolid wyścigowy białostockich studentów na zawodach Formula Student, źródło: Katarzyna Cichoń/Politechnika Białostocka


0:00
0:00
Piąty bolid wyścigowy białostockich studentów na zawodach Formula Student - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zawody Formula Student

Formula Student to zawody pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Zadaniem drużyn jest zaprojektować lub zaprojektować i zbudować, a następnie wystawić swój prototyp samochodu wyścigowego do zawodów. Następnie przez cały rok na jedenastu torach Formuły 1 odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.

W poniedziałek na Politechnice Białostockiej (PB) zaprezentowano najnowszy, piąty bolid studentów, skonstruowany na Wydziale Mechanicznym - Bolid CMS-05. Zespół tworzyło blisko 40 studentów, którzy pracowali nad pojazdem dziewięć miesięcy. Pierwsze zawody, we Włoszech, odbędą się 11-15 lipca.

Jak podkreślił dziekan wydziału mechanicznego PB prof. Andrzej Seweryn, bolid powstał dzięki poświęceniu, trudowi i pomysłom studentów. Powiedział, że ten jest "dużo bardziej innowacyjny, dużo ciekawszy konstrukcyjnie, i - miejmy nadzieję - będzie miał dużo większe możliwości".

- Wiedząc, że technicznie auto jest bardzo dobre - życzę szczęścia, bo oprócz technologii, umiejętności, szczęście jest niezbędne tak, jak w zawodach sportowych - mówił Seweryn. Dodał, że studenci, uczestnicząc w takich zawodach, promują uczelnię i pokazują, jak wysoki ma ona poziom kształcenia.

Bolid CMS-05

W porównaniu z bolidem poprzednim CMS-05 ma mniejszą masę i większą moc - mówił dziennikarzom koordynator projektu, student PB Konrad Panas. Podkreślił, że wielkim sukcesem w przypadku tego pojazdu jest konstrukcja ramy, która powstała z włókna węglowego i aluminiowego rdzenia. "Jest to niespotykana dosyć technologia w tego typu zawodach" - dodał.

Obecny bolid waży 195 kg i jest lżejszy od poprzedniego o 10 kg. Najcięższym "elementem" w pojeździe - jak powiedziano na prezentacji - jest kierowca. W bolidzie zamontowano silnik motocyklowy o szacowanej mocy 85 koni mechanicznych, co pozwoli na osiągnięcie prędkości 100 km/godz. w czasie 3,3 sekundy. Dodatkowo zastosowano w nim - jak tłumaczył Panas - "dużą integrację systemów"; układ zawieszenia, który montuje się w Formule 1. Ma też autorską skrzynię biegów. Bolid wyróżnia się też dużym przyspieszeniem.

Panas mówił, że unowocześnianie pojazdu i zmiany w konstrukcji to wymóg zawodów. - Sędziowie cały czas pragną od nas czegoś nowszego, tak więc cały czas staramy się szukać własnych, oryginalnych pomysłów, które zachwycą sędziów - dodał. Przyznał, że studenci inspirują się pomysłami innych, ale też mają własne. Jak dodał, dużą wartością przy konstruowaniu pojazdu było doświadczenie zespołu - część członków brała już udział w tworzeniu poprzednich wersji.

Pierwszy raz bolid będzie można zobaczyć na zawodach we Włoszech

Pierwszy raz bolid CMS-05 będzie można zobaczyć na zawodach we Włoszech, a następnie na Węgrzech i w Czechach. Podczas zawodów Formula Student bolid będzie sprawdzany w kilku konkurencjach. Najważniejszym i najtrudniejszym - jak zaznaczają sami studenci - zadaniem będzie dwukrotne pokonanie 11-kilometrowego toru wyścigowego z obowiązkową zmianą kierowców. Oprócz tego bolid będzie sprawdzany m.in. pod względem osiągania prędkości na krótkim odcinku czy możliwości pokonywania zakrętów na tzw. ósemce. Oceniane będą też rozwiązania inżynierskie konstrukcji pojazdu, wycena kosztów powstania pojazdu oraz biznes plan.

Bolid powstał we współpracy zespołu studentów z ponad 40 firmami z całej Polski. Budowę pojazdu wsparł Białystok. Obecny na konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki mówił, że władzom miasta zależy na wspieraniu uczelni wyższych oraz promowaniu tego, co tworzą studenci.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Biegorower" - wspólny wynalazek białostockich uczniów i studentów

28.05.2018, 17:01

To urządzenie, które łączy w sobie elementy roweru i bieżni. Skonstruowali je uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku we współpracy ze studentami Politechniki Białostockiej i lokalnymi firmami.


Ranking Studiów Inżynierskich - Politechnika Białostocka poza czołówką

17.04.2018, 08:32

Jury Rankingu Studiów Inżynierskich oceniało 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych.


Na Politechnice Białostockiej przyznano statuetki absolwentom, którzy odnieśli sukces

28.03.2018, 14:29

Wynalazcy, architekci, przedsiębiorcy i sportowiec - to pierwsze czternastoosobowe grono Honorowych Ambasadorów Politechniki Białostockiej.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok