Radio Białystok | Wiadomości | 27. Festiwal Teatrów Stodolanych w Puńsku
Siedem teatrów z Polski i Litwy wzięło udział w 27. Festiwalu Teatrów Stodolanych, który odbył się w sobotę (23.06) w skansenie w Puńsku - miejscowości nazywanej stolicą Litwinów w Polsce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podczas festiwalu wystąpiło sześć litewskich teatrów z Polski - z Sejn, Suwałk i Puńska oraz jeden teatr z Litwy. Przedstawienia zaprezentowano w skansenie na klepisku stodoły.
Festiwal odbył się w skansenie, który został zbudowany w Puńsku 26 lat temu. To okazała zagroda wiejska z przełomu XIX i XX w. Składa się z domu mieszkalnego, stodoły, obory, spichlerza i studni z żurawiem. Wnętrza domu mieszkalnego mają historyczny XIX-wieczny wystrój.
Festiwal rozpoczął barwny korowód
Festiwal rozpoczął się barwnym korowodem, w którym aktorzy i organizatorzy imprezy przeszli z Domu Kultury w Puńsku do skansenu. Widzowie do wieczora będą oglądać tam sztuki stodolane.
Teatr stodolany to tradycja litewska
Dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis powiedziała, że teatr stodolany to tradycja litewska, którą udało się zachować w Puńsku. Do niedawna był tam jeden teatr stodolany; teraz jest ich siedem. Są one prowadzone w Puńsku, Sejnach i Suwałkach.
Obraz codziennego życia wiejskiego
Teatr stodolany przedstawia codzienne życie wiejskie. Są to głównie komedie. Jest to teatr żywy, optymistyczny i humorystyczny. Najstarszym teatrem tego typu w Polsce jest Teatr Stodolany Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, który powstał w 1958 roku.
Pierwsza litewska sztuka stodolana została wystawiona w 1907 roku.
Rozkwit twórczości stodolanej miał miejsce w okresie międzywojennym. Teatry prężniej zaczęły działać jednak w latach 80. XX wieku.
Wspólne plecenie wianków, tańce i śpiewy. M.in. takie atrakcje będzie można zobaczyć na augustowskiej nocy świętojańskiej.
To jedna z najciekawszych scen lalkowych w Polsce. Tworzona przez pasjonatów, z myślą o widowni dziecięcej i dorosłej. Białostocki Teatr Lalek świętuje 65 urodziny.
Dla widzów to okazja do poznania najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze lalek. Dla studentów to szansa pokazania swojej pracy szerokiej publiczności.
Spektakle przygotowane przez szkoły lalkarskie z różnych krajów, przedstawienia profesjonalnych teatrów lalkowych, a także wystawy i koncerty złożą się na rozpoczęty we wtorek 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku. Impreza potrwa do soboty.